Λιθουανία - Ισπανία 87-83 (pics)

Η Λιθουανία επικράτησε στην παράταση της Ισπανίας (87-83) σε φιλικό προετοιμασίας στο Κάουνας ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στο πρώτο ημίχρονο του πολύ δυνατού τεστ οι Λιθουανοί χάρη κυρίως στους Γιόνας Βαλαντσιούνας και Μάντας Καλνιέτις είχαν μικρό προβάδισμα, ωστόσο στην τρίτη περίοδο η κατάσταση διαφοροποιήθηκε.

Ο Σέρτζιο Σκαριόλο εμπιστεύτηκε πεντάδα α λα Ρεάλ Μαδρίτης και οι Ροντρίγκες, Γιουλ, Φερνάντεθ, Μίροτιτς και Ενράνγκόμεζ άλλαξαν το ρυθμό και βρέθηκαν και στο +5.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 59-61, αλλά και πάλι οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6.75. Σαμπόνις και Βαλαντσιούνας σκόραραν για το 72-69 (38') την ώρα που οι Ισπανοί δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Στα 23'' για τη λήξη ο Γιουλ ισοφάρισε με τρίποντο από τη γωνία στέλνοντας το ματς στην παράταση (αστόχησε στην εκπνοή ο Γκριγκόνις).

Στο επιπλέον πεντάλεπτο πρωταγωνίστησε ο Καλνιέτις. Με κλέψιμο, τρίποντο και ασίστ έκανε το 85-80, (44'). Στη διαδικασία βολών που ακολούθησε οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 87-83.

Η Ισπανία αγωνίστηκε χωρίς τους Πάου και Μαρκ Γκασόλ, Πάου Ρίμπας, Ρίκι Ρούμπιο και Άλεξ Αμπρίνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-32, 54-57, 72-72, (παρ.) 87-83