ΗΠΑ για χρυσό και... θα το πάρω!

Χωρίς προβλήματα και σαν... να βολτάρει σε πάρκο η Αμερική προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό νικώντας και πάλι την Αργεντινή (109-83). Το μόνο που μένει για τον στόχο είναι μία παράσταση κόντρα στην Ισπανία.

Οι ΗΠΑ κατάφεραν να κερδίσουν και πάλι τους Αργεντινούς, χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα. Οι Αργεντινοί από την πλευρά τους έδειξαν ότι δεν ήταν τυχαίο που μέχρι στιγμής είναι η μόνη ομάδα που τους «δυσκόλεψε», αν μπορεί κανείς να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

Με αξιόμαχη και πάλι προσπάθεια κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα για τα Αμερικανικά δεδομένα, αφού στην πρώτη περίοδο έμειναν κοντά στο σκορ φτάνοντας και στο καλάθι τη διαφορά (19-17), ενώ στην δεύτερη περίοδο οι ΗΠΑ έφτασαν μόνο μέχρι το +11.

Στο δεύτερο μέρος του ημιτελικού, η Αργεντινή μπήκε δυνατά και πλησίασε στους πέντε πόντους (51-46) αλλά οι Τζέιμς και Ντουράντ ανέλαβαν να ανεβάσουν κι άλλο το δείκτη του σκορ, και το κατάφεραν φτάνοντας στο +19 (72-53).

Στη συνέχεια, όπως και στο πρώτο ματς, οι Αμερικανοί άρχισαν τα... δικά τους και με συνεχόμενα τρίποντα προσφέροντας παράλληλα θέαμα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έφτασαν τη διαφορά στο +29 (93-64).

Προς το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι φυσικά, εκτός από το σκορ και τον τραυματισμό του Ουέστμπρουκ που κατευθύνθηκε κουτσαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας μάλλον διάστρεμμα στο δεξί του πόδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-47, 57-74, 83-109

Αργεντινή: Σκόλα 15, Τζινόμπιλι 18, Καμπάτσο 7, Γ. Γκουτιέρες 6, Ντελφίνο 15, Λ. Γκουτιέρες 9, Νοτσιόνι 7, Χάσεν 2, Κάμεριχς 4, Πριγκιόνι, Μάτα.

ΗΠΑ: Τσάντλερ 4, Ντουράντ 19, Τζέιμς 18, Γουέστμπρουκ 7, Ουίλιαμς 6, Ιγκουοντάλα 2, Μπράιαντ 13, Λοβ 9 (9 ριμπ.), Χάρντεν 2, Πολ 10 (7 ασίστ), Άντονι 18, Ντέιβις.