Για την 5η θέση η Ρωσία

gazzetta default image fallback

Η Ρωσία νίκησε δύσκολα την Βρετανία με 11-9 για τις θέσεις κατάταξης στο ολυμπιακό τουρνουά πόλο γυναικών και θα διεκδικήσει την 5η θέση κόντρα στην Κίνα.

Ανταγωνιστικές οι Βρετανίδες έκαναν δύσκολη τη ζωή της «αρκούδας» και προηγήθηκαν μάλιστα στο ημίχρονο με 5-4. Ωστόσο η 3η περίοδος δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγική για τη διοργανώτρια, οι Ρωσίδες πήραν «κεφάλι» στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι τέλους, με κορυφαίες τις Προκοφίεβα και Κόνουκ που πέτυχαν τέσσερα και τρία τέρματα αντίστοιχα.

Στον αντίποδα οι Γουίλκοξ και Σνελ με τρία γκολ ξεχώρισαν για τη Βρετανία. Την Πέμπτη (9/8) η Ρωσία θα διεκδικήσει στον τελευταίο της αγώνα στο θεσμό την 5η θέση του τουρνουά κόντρα στην Κίνα, ενώ η Βρετανία θα παίξει για τις θέσεις 7-8 με την Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 4-2, 3-2
Ρωσία: Προκοφίεβα 4. Κόνουκ 3, Κοκχριάκοβα 2, Ιβάνοβα 1, Φεντότοβα 1.
Βρετανία: Γουίλκοξ 3, Πέιντερ-Σνελ 3, Σμιθ 2, Μασγκρόουβ 1.