Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Ο Τάσος Μπακασέτας και ο Ταξιάρχης Φούντας χρίστηκαν σκόρερ για τους Έλληνες του Εξωτερικού, ενώ ο Μανώλης Σιώπης έδωσε μία ασίστ.

Μάιντς - Άιντραχτ με Live Streaming* (21+) | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Τρία γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικών αυτή την εβδομάδα. Την παράσταση έκλεψε ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα για την Αλάνιασπορ κόντρα στην Ανκαραγκούτσου, με τον Μανώλη Σιώπη να δίνει μία ασίστ. Από εκεί και πέρα, ο Ταξιάρχης Φούντας συνεχίζει το ρεσιτάλ του με την Ραπίντ Βιέννης πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας μία ασίστ στη νίκη επί της Λίντσερ.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με την Νόριτς (2-2).
Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ισοπαλία (2-2) στην έδρα της Νόριτς.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην ήττα με 2-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής στο επιβλητικό 7-0 επί της Λούτoν, εντός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 2-1.
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Φορτούνα Ντίσελντορφ.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-2 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Είναι εκτός πλάνων και δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-1 στην έδρα της Όσναμπρικ.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από το Ανόβερο με 1-0.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Διναμό Δρέσδης.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπολόνια.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Μπολόνια με 2-1 στο Σαν Πάολο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Φιορεντίνα.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός στο 2-2 εκτός έδρας με την Γιουβέντους.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Βασικός στην ήττα της Έμπολι με 4-0 από την Φροζινόνε εκτός έδρας.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σεβίλλη με 1-0, αλλά αντικαταστάθηκε μόλις στο 5ο λεπτό λόγω τραυματισμού.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στην λευκή, εκτός έδρας, ισοπαλία με την Λούγκο.
ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τολούζ): Βασικός για 75 λεπτά στην ήττα με 2-0 από την Ναντ, εκτός έδρας.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Βασικός στα πρώτα 71 λεπτά του εντός έδρας 1-1 με την Μπορντό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στη νίκη με 4-0 επί της Μαρίτιμο, εντός έδρας.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν ήταν στην αποστολή για το άνετο 4-0 επί της Μαρίτιμο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας ισοπαλίας (1-1) με την Έμεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Βασικός στα πρώτα 84 λεπτά της επιβλητικής νίκης με 4-0 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 78ο λεπτό του εντός έδρας 4-0 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο το 4-0 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-2 στην έδρα της Χέρενφεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Φένλο, εντός έδρας.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Μπήκε στο 69ο λεπτό της ήττας με 2-0 από την Σαρλερουά, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 2-0 επί της Μπέβερεν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Πέτυχε το πρώτο και το τρίτο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 5-0 επί της Ανκαραγκούτσου.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Ήταν βασικός στη νίκη με 5-0 επί της Ανκαραγκούτσου και έδωσε την ασίστ για το 4ο γκολ.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 5-0 επί της Ανκαραγκούτσου.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στην βαριά ήττα με 5-0 στην έδρα της Αλάνιασπορ.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Κόνιασπορ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 89ο λεπτό της νίκης με 2-0 επί της Σερέντ, με 2-0, εκτός έδρας.
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Σερέντ.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στη νίκη επί της Σερέντ, εκτός έδρας, με 2-0.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-0 επί της Σερέντ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Πέτυχε το 2ο γκολ στο εκτός έδρας 4-0 επί της Λίντσερ και έδωσε την ασίστ για το πρώτο.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στη νίκη με 5-1 στην έδρα της Βάτενς.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας νίκης με 2-1 επί της Μπρόντμπι.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις, εντός έδρας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ετάρ.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπερόε.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Μπότεφ Βράτσα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Μπήκε στο 81ο λεπτό της νίκης επί της Χόβεντ με 2-0.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Χόβεντ.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Άρκα Γκντίνια.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Άρκα Γκντίνια, εκτός έδρας.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Ντιναμό Μινσκ.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Μπήκε στο 77ο λεπτό του εκτός έδρας 0-0 με την Σεμπάλ.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 στην έδρα της Καμπάλα.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Βασικός για 64 λεπτά στο εκτός έδρας 0-0 με την Λίβινγκστον.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Βασικός στην ήττα με 2-0 από την Σίντνεϊ.