«Μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου»

Οταν ο Τελάντερ πήρε την μπουκιά από το στόμα του Μάσα και όλου του Αστέρα στην τελευταία φάση του αγώνα σώζοντας το γκολ πάνω στην γραμμή.

Επιμέλεια:

Η ατάκα προέρχεται από ένα απίθανο σκετσάκι των ΑΜΑΝ. Ουδείς θυμάται τι ακριβώς γινόταν σε αυτό. Ομως η ατάκα έμεινε. Το «μου 'φάγαν το μπιφτέκι μου» έγινε διαχρονικό.

Ανετα θα μπορούσε κανείς να φανταστεί τον Μάσα με το τέλος του αγώνα εκεί στο πλάγιο άουτ να μονολογεί την συγκεκριμένη φάση. Μπορεί να μην ήταν μπιφτέκι αλλά ήταν γκολ αυτό που του... έφαγε ο Τελάντερ.

Και τι γκολ; Ενα γκολ που θα ανέβαζε τον Αστέρα στην 6η θέση και θα είχε ακόμα ελπίδες για play off (τις έχει ακόμα βεβαίως).

Με τον Καλογερόπουλο να έχει δείξει τρία λεπτά καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελευταία επίθεση στο 92:52. Ο Λαγός έχασε την μπάλα από τον Χαμντανί, ο Τσάβες έβγαλε μια μπαλιά στον Μάσα και ο Αργεντινός βλέποντας τον Στιλ να κάνει μια τρομερά άστοχη έξοδο (έξω από την περιοχή και πλάγια) είπε «να η ευκαιρία». Εκανε την λόμπα όπως έπρεπε με την μπάλα να παίρνει τροχιά προς το τέρμα.

Ομως υπολόγιζε χωρίς τον Τελάντερ. Ο Δανός κυνήγησε την φάση καταλαβαίνοντας από πριν ότι ο Στιλ έχει κάνει γκάφα. Εκανε το σπριντ προς το τέρμα και ακριβώς πάνω στην γραμμή την απομάκρυνε. Ακριβώς στο 93:00! Ούτε δευτερόλεπτο πιο πάνω.

Βάλτε όποιο κλισέ θέλετε. «Από μηχανής θεός». «Του πήρε την μπουκιά από το στόμα». Οπως και να 'χει η συγκεκριμένη φάση μπαίνει στην στιγμή της αγωνιστικής.

Και γιατί ο Αστέρας έχασε τη νίκη και γιατί ο Τελάντερ ρέφαρε την γκάφα που έκανε την προηγούμενη αγωνιστική (ασίστ στον Ναζλίδη).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Επόμενα Άρθρα

«Είδα τον Στιλ να βγαίνει και έτρεξα προς την εστία!»

Ο Ράσμους Τελάντερ περιέγραψε στο gazzetta.gr τη φάση του τελευταίου λεπτού της Τρίπολης, που έδιωξε τη μπάλα στη γραμμή. Τι είπε για τη συνεργασία με τον Μολέντο και για τα...

«Αν είχαμε τους βαθμούς που δικαιούμασταν…»!

Ο Γιάννης Ματζουράκης κάνει τον απολογισμό της χρονιάς στο gazzetta.gr! Mιλάει με τα καλύτερα λόγια για την διοίκηση και τον κόσμο του Παναιτωλικού και τονίζει πως τα… καναρίνια αν είχαν τους βαθμούς...