Η πολύ δύσκολη βραδιά του Φιγκέιρας... (pics & vid)

Το Gazzetta Match Review παρουσιάζει τον αδύναμο κρίκο στο ΑΕΚ - Ολυμπιακό, τον Ντιόγο Φιγκέιρας που έπαιζε ως αριστερό μπακ με... ανάποδο πόδι!

Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μαδρίτης με επιστροφή στοιχήματος*, αν ο Ισκο σκοράρει το πρώτο γκολ. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Οι εμμονές και το πλάνο Χάσι, όπως έχουμε εξηγήσει και στο κείμενο με τον Ζιλέ ως δεξί μπακ, έχουν δημιουργήσει πρόβλημα σε αρκετές περιπτώσεις σε παίκτες. Ο Φιγκέιρας άλλη μία τέτοια περίπτωση. Ο Πορτογάλος δεξιός μπακ υποχρεώθηκε βάση του σχεδιασμού του Κοσοβάρου προπονητή να παίζει αριστερός μπακ και στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Κυριακής τα βρήκε... σκούρα. Από το α' μέρος και τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ βλέποντας το... τρωτό σημείο από αριστερά είχε διαρκείς επελάσεις και πλαγιοκοπήσεις κυρίως με τον MVP της, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.

Ο Φιγκέιρας είχε πολλά αμυντικά ζητήματα αλλά και θέμα κάλυψης της θέσης καθώς όπως προαναφέραμε αν και δεξιός μπακ έπαιζε σε... ανάποδη πλευρά. Επιπλέον και επιθετικά δεν μπόρεσε να συνεισφέρει στον Ολυμπιακό. Βέβαια και από τον πάγκο δεν έγιναν οι ανάλογες κινήσεις για να στηριχθεί πιο καλά αυτή η πλευρά και να βοηθηθεί.

Ο έμπειρος ακραίος μπακ είχε μία κάκιστη βραδιά και δεν είναι τυχαίο που βρέθηκε μέσα στις 2 φάσεις από τα 3 στο σύνολο γκολ της ΑΕΚ. Στην φάση του 1-2 έχει χάσει τον Χριστοδουλόπουλο που σουτάρει με δύναμη προς την εστία για να πάει η μπάλα κάτω από το σώμα του Καπίνο και να μπει γκολ.

Μπορείτε να δείτε και την σχετική φωτό την ώρα του σουτ.

Την στιγμή του 2-3 ο Πορτογάλος χάνει τον Λιβάια ο Καπίνο δεν μπορεί να διώξει με έξοδο και ο Μάνταλος προλαβαίνει τον Ομάρ για να σκοράρει. Πιο κάτω υπάρχουν πάλι οι σχετικές φωτογραφίες. Με άλλα λόγια ο Φιγκέιρας έχει ιδιαίτερα μεγάλη συμβολή στην ήττα των Πειραιωτών και λόγω βέβαια του κάκιστου προπονητικού σχεδιασμού και των επιλογών του απολυμένου πια Μπέσνικ Χάσι.

Στα του αγώνα ο Πορτογάλος είχε 7 λάθη, 1 επέμβαση και 1 κλέψιμο σε 97 λεπτά που έπαιξε στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ. Σημειώνεται πως για αριστερά ο Χάσι είχε τις επιλογές των αριστεροπόδαρων Μίλιτς και Κούτρη ωστόσο δεν προτίμησε κανέναν εξ αυτών. Έβαλε τον Ομάρ και τον Φιγκέιρας στα δύο άκρα της άμυνας σε μία βραδιά που τα 3 / 4 της οπισθοφυλακής του Ολυμπιακού ήταν σε κακή ημέρα. Μόνο ο Αλέξις Ρομαό που αν και αμυντικό χαφ έπαιζε στόπερ διασώθηκε... Ο Φιγκέιρας πάντως φέτος έχει παίξει 3 ματς ως αρ. μπακ και 4 ως δεξιός!

ΟΙ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ... ΝΕΥΡΑ

Ο Φιγκέιρας έχει μέσα του πολύ τσαμπουκά και τον βγάζει στο γήπεδο και κάποιες φορές με νεύρα. Όπως το συμβάν που υπήρξε στο φιλικό με τον Ατρόμητο όπου έγινε αλλαγή στην αλλαγή και μετά είχε και λογομαχία με τον βοηθό του Χάσι, Μάρκο Μπάμπιτς.

Μετά βέβαια ζήτησε συγνώμη και το θέμα έληξε εκεί.  Του τονίστηκε βέβαια πως θα πρέπει να συνετιστεί και να μην το ξανακάνει και δεσμεύτηκε ανάλογα. Στον Ολυμπιακό φέτος στην Super League έχει 5 ματς με 1 γκολ, 3 τελικές, 15 γεμίσματα, 23 λάθη, 1 αυτογκόλ, 3 κλεψίματα, 3 επεμβάσεις, 2 φάουλ κατά, 1 υπέρ και 1 κίτρινη σε 402 λεπτά. Έχει παίξει και σε τέσσερα ματς Champions League με 2 ασίστ.

Επόμενα Άρθρα

Η ενδεκάδα ξεκινάει πάντα από τον Ρέι

Ο Αργεντινός τερματοφύλακας δεν έχει χάσει ούτε λεπτό στα δέκα επίσημα παιχνίδια του ΠΑΟΚ εξαργυρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την καλοκαιρινή επένδυση της ομάδας. Το Match Review του gazzetta.gr γράφει...

Tα best goals της πέμπτης αγωνιστικής! (vids)

Το Match Review του gazzetta.gr παρουσιάζει τα καλύτερα γκολ της πέμπτης αγωνιστικής και σας δίνει την δυνατότητα να ψηφίσετε τον κορυφαίο.