Μετά το «διπλό» στο ΟΑΚΑ χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο κόντρα στην Λιετκαμπέλις

Η Λιετκαμπέλις μπορεί να έβαλε δύσκολα στην Ζάλγκιρις στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα ξέσπασμα της ομάδας του Γιασικεβίτσιους στο τρίτο δεκάλεπτο έφτανε και περίσσευε για τη νίκη με 71-58.

Δύο 24ωρα μετά τη μεγάλη της νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό στο κλειστό του ΟΑΚΑ, η Ζάλγκιρις μπήκε... κοιμισμένη στο ματς του λιθουανικού πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ από την Λιετκαμπέλις με 38-33.

Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό 22-6, πήρε τα ηνία του αγώνα και μπόρεσε να φτάσει στην εύκολη επικράτηση.

Καλύτερος για την Ζάλγκιρις ήταν ο Μπιρούτις με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13 πόντους σημείωσε και ο Άαρον Ουάιτ. Αντίθετα σε άσχημο βράδυ βρέθηκε ο Ουόλτερς, ο οποίος είχε 0/7 εντός παιδιάς.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα