To πρώτο κύπελλο για τον γιο του Σουμάχερ

Πέτρος Πιτσίνης
Ο νεαρός Μικ Σουμάχερ κατέκτησε το πρώτο του τρόπαιο ήδη στον δεύτερο αγώνα, που πραγματοποίησε για το πρωτάθλημα της Formula 3 στην πίστα του Σίλβερστοουν.
Πλατιά χαμόγελα στην οικογένεια του Μίκαελ Σουμάχερ. Ο γιος του επτά φορές Παγκόσμιου Πρωταθλητή της Formula 1, Μικ Σουμάχερ, κατέκτησε ήδη στον δεύτερο αγώνα του για το πρωτάθλημα της Formula 3 το πρώτο του κύπελλο. Ο αγώνας έγινε στη βρετανική πίστα του Σίλβερστοουν και νίκησε ο Σουηδός Τζόελ Ερικσον, όμως ο 18χρονος Μικ κατατάχθηκε έκτος και έτσι έλαβε το κύπελλο του καλύτερου πρωτοεμφανιζόμενου οδηγού. Ο Σουμάχερ τζούνιορ τρέχει εφέτος στη Formula 3 με τα χρώματα της ιταλικής ομάδας Prema Powerteam, η οποία λειτουργεί σαν φυτώριο νέων και ανερχόμενων οδηγών για τη Ferrari, ενώ ξεκίνησε ένατος, για να ανέβει γρήγορα στην έκτη θέση. Την Παρασκευή είχε πραγματοποιηθεί ο πρώτος αγώνας για το πρωτάθλημα της Formula 3 στο Σίλβερστοουν, στον οποίο είχε τερματίσει ο Μικ Σουμάχερ όγδοος. Και τους δύο αγώνες παρακολούθησε η μητέρα του νεαρού Γερμανού, Κορίνα Σουμάχερ, η οποία πρέπει να νιώθει ικανοποιημένη από τα πρώτα βήμα του γιου της στη Formula 3.

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!