Πόσα πρωταθλήματα έχει κρίνει η Βραζιλία;

Πέτρος Πιτσίνης
Θα στεφθεί ο Νίκο Ρόσμπεργκ Παγκόσμιος Πρωταθλητής της Formula 1 στη Βραζιλία; Κάτι τέτοιο έχει συμβεί πάντως -με άλλους οδηγούς- έξι φορές στο παρελθόν.
Συννεφιά και κακοκαιρία προβλέπει το μετεωρολογικό δελτίο για το κυριακάτικο Γκραν Πρι στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας. Ωστόσο, αυτό θα ενδιαφέρει ελάχιστα τον Νίκο Ρόσμπεργκ, αν πετύχει εκεί την δέκατη εφετινή νίκη του. Σε μία τέτοια περίπτωση θα κατακτήσει και ο ίδιος -34 χρόνια μετά τον πατέρα του Κέκε- τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή. Να σημειώσουμε, ότι ο Γερμανός είχε νικήσει πέρυσι στην ίδια πίστα σε έναν αγώνα άνευ ενδιαφέροντος, αφού είχε κατακτήσει ήδη το πρωτάθλημα ο Χάμιλτον. Δεν θα είναι η πρώτη φορά, που θα έκρινε η πίστα του Ιντερλάγκος το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Μετά τη μετάθεση του GP do Brasil το 2005 στα τέλη της αγωνιστικής σεζόν ζήσαμε στη χώρα της σάμπα και του καφέ τη στέψη έξι Παγκόσμιων Πρωταθλητών της Formula 1. Ας δούμε κάθε μία περίπτωση χωριστά. 2005, Αλόνσο (Renault) Η διαφορά του Ισπανού από τον δεύτερο της βαθμολογίας, Κίμι Ραϊκόνεν, ήταν τόσο μεγάλη, ώστε του αρκούσε η τρίτη θέση πίσω από το δίδυμο της McLaren με τους Μοντόγια και Ραϊκόνεν, για να «καθαρίσει» τον τίτλο. 2007, Ραϊκόνεν (Ferrari) Η McLaren έκανε δώρο εκείνη τη χρονιά τον τίτλο στη Ferrari, καθώς οι δύο οδηγοί της Αλόνσο και Χάμιλτον ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση με 109 βαθμούς ο καθένας. Στη Βραζιλία άλλαξαν θέση ο Μάσα με τον Ραϊκόνεν και ο Φινλανδός αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής με 110 βαθμούς, δηλαδή με μόλις έναν πόντο μπροστά από τους αντιπάλους του. 2008, Χάμιλτον (McLaren) Ένα από τα δραματικότερα Γκραν Πρι στην ιστορία της Formula 1. Ο Μάσα νίκησε με τη Ferrari και πανηγύριζε ήδη έξαλλα τον τίτλο, όταν προσπέρασε ο Χάμιλτον τον Γερμανό Γκλοκ 300 μέτρα πριν τη γραμμή τερματισμού. Ετσι κατατάχθηκε ο Βρετανός πέμπτος και πέρασε την ύστατη στιγμή τον Βραζιλιάνο στη βαθμολογία, για να στεφθεί αυτός Παγκόσμιος Πρωταθλητής. 2009, Μπάτον (Brawn) Ήταν η χρονιά της απόλυτης έκπληξης. Ο Ρος Μπρόουν είχε αγοράσει για μόλις ένα δολάριο την ομάδα της Honda, εξέλιξε ένα μονοθέσιο με διπλό διαχύτη και κέρδισε με το καλημέρα το πρωτάθλημα με τον Βρετανό Τζένσον Μπάτον. 2012, Φέτελ (Red Bull) Από τα πιο τρελά Γκραν Πρι. Ο Φέτελ βρέθηκε μετά από μία σύγκρουση στην τελευταία θέση, πραγματοποίησε όμως έναν επικό αγώνα και τερμάτισε έκτος, για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Στο τέλος χώριζαν μόνον δύο δευτερόλεπτα τον Αλόνσο (Ferrari) από τον Μπάτον (McLaren) και από το στέμμα του Παγκόσμιου Πρωταθλητή.

Ακολουθήστε την σελίδα του gMotion στο Facebook!