Αποκλείστηκε η Μπάμπεργκ του Ζήση από τα ημιτελικά!

Η Ράστα Βέχτα έκανε το «break» στη Βαμβέργη και με τη νίκη της κόντρα στην Μπάμπεργκ με 90-86 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος με 3-1 νίκες!

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η Μπάμπεργκ αυτοκτόνησε στο τέλος καθώς είχε το προβάδισμα με 86-82 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος, αλλά έκτοτε δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά! Η Ράστα Βέχτα πραγματοποίησε ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να... πετάξει εκτός τετράδας την Μπάμπεργκ.

Ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε 23 λεπτά και μέτρησε 4 πόντους (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη. Καλύτεροι για την Μπάμπεργκ ήταν οι Ράις (19π., 4/8τρ., 6ασ.), Τέιλορ (15π., 5/7τρ.) και Ρούμπιτ (14π.) ενώ για τος νικητές, ο Όστιν Χόλινς σημείωσε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα. Φοβερό double-double είχε ο πρώην παίκτης του Κολοσσού Ρόδου, Τι Τζέι Μπρέι με 15 πόντους, 14 ασίστ ενώ άγγιξε και το triple-double μαζεύοντας και 8 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-42, 65-70, 86-90

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα