Manchester United: The Italian Jobs

Το FourFourTwo του Gazzetta, με αφορμή τη νίκη της Γιουνάιτεντ στο Τορίνο κόντρα στην Γιουβέντους, γράφει για τις φορές που οι Κόκκινοι Διάβολοι έκαναν τη δουλειά στην Ιταλία.

Οκτώ χρόνια είχε να παίξει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Ιταλία και αφού επέστρεψε εκεί, πέτυχε την πρώτη νίκη αγγλικής ομάδας στην έδρα της Γιουβέντους, το Allianz Stadium. Με αφορμή τη μεγάλη ανατροπή της ομάδας του Ζοσέ Μουρίνιο στο Τορίνο - ήταν η πρώτη επιτυχία στην χώρα εδώ και 8 χρόνια - πάμε να θυμηθούμε ακόμα πέντε περιπτώσεις που οι Κόκκινοι Διάβολοι τα πήγαν εξαιρετικά στην Ιταλία για το Champions League...

Giuseppe Meazza, 17 Μαρτίου 1999
Ιντερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Πριν τη σεζόν του treble, η Γιουνάιτεντ είχε χάσει σε όλες τις επισκέψεις στην Ιταλία, είχε σκοράρει μια φορά σε 6 αγώνες και δεν είχε ποτέ αποκλείσει εκπρόσωπο της Serie A σε διπλές αναμετρήσεις. Ολα άλλαξαν όταν η ομάδα του Αλεξ Φέργκιουσον έπαιξε στο Meazza με την Ιντερ στα προημιτελικά του Champions League το 1999. Οι Κόκκινοι Διάβολοι είχαν σαφές προβάδισμα από το 2-0 του πρώτου σκέλους, όμως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο Μιλάνο χάρη σε γκολ του Βέντολα. Οι Nerazzurri απείλησαν μάλιστα να φέρουν στα ίσα τη μονομαχία, όμως λίγο πριν το τέλος ο Σκόουλς έκανε το 1-1 στέλνοντας την Γιουνάιτεντ στα ημιτελικά.

Delle Alpi, 21 Απριλίου 1999
Γιουβέντους - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

Ενα από τα κορυφαία παιχνίδια στην ιστορία της Γιουνάιτεντ, ειδικά από τη στιγμή που δέκα λεπτά μετά την έναρξη, όλα έμοιαζαν χαμένα. Δύο κολλητά γκολ του Φίλιπο Ιντζάγκι έβαλαν σε θέση ξεκάθαρου φαβορί την Γιουβέντους μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, όμως η ομάδα του Φέργκιουσον ήταν γραφτό εκείνη τη χρονιά να περάσει στην ιστορία. Ο Ρόι Κιν με κεφαλιά στο 24' μείωσε σε 2-1 και ο Ντουάιτ Γιορκ έγραψε το 2-2 πριν το ημίχρονο. Η άμυνα των Κόκκινων Διαβόλων τα πήγε καλύτερα στην επανάληψη και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Αντι Κόουλ έκανε το 2-3 ολοκληρώνοντας τη μυθική ανατροπή και στέλνοντας την Γιουνάιτεντ στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά ύστερα από 31 χρόνια.

Delle Alpi, 25 Φεβρουαρίου 2003
Γιουβέντους - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3

Τέσσερα χρόνια αργότερα, η Γιουνάιτεντ επέστρεψε στο Τορίνο για να παίξει κόντρα σε μια ομάδα που είχε παίκτες όπως Μπουφόν, Νέντβεντ, Ντάβιντς, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης των ομίλων της κορυφαίας διοργάνωσης. Ο Ντιέγο Φορλάν τραυματίστηκε πολύ νωρίς και στη θέση του μπήκε ο Ράιαν Γκιγκς ο οποίος έβαλε δύο γκολ στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη σκόραρε ο Ρουντ Φαν Νίστελροϊ για το τελικό 0-3 το οποίο έστειλε τους Κόκκινους Διαβόλους στους «8» με δύο ματς να απομένουν στο group. Τελικά στα προημιτελικά την ακολούθησε η Γιουβέντους αν και είχε ίδους βαθμούς με Ντεπορτίβο και Βασιλεία. Οι Bianconeri τελικά έφτασαν μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκαν στα πέναλτι 3-2 από την Μίλαν στο Old Trafford. Η Γιουνάιτεντ αποκλείστηκε από την Ρεάλ.

Olimpico, 1 Απριλίου 2008
Ρόμα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2

Η Γιουνάιτεντ πέρασε από την έδρα της Ρόμα στα προημιτελικά της σεζόν 2007-08 στον δρόμο για την κατάκτηση του Champions League. Σε ένα κατάμεστο Olimpico, η Γιουνάιτεντ πήρε μεγάλη νίκη με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να κάνει εκείνο το τρομερό άλμα και με κεφαλιά το 0-1 και τον Ρούνεϊ στο δεύτερο μέρος από κοντά σε κενή εστία το 0-2. Σε μια πειστική εμφάνιση, αν και έχασε με τραυματισμό τον Βίντιτς, η ομάδα του Φέργκιουσον κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της με τον Φαν Ντερ Σαρ και στη ρεβάνς στο Old Trafford πήρε και δεύτερη νίκη με 1-0 χάρησε σε γκολ του Κάρλος Τέβες λίγο πριν κλείσει ραντεβού στους «4» με την Μπαρτσελόνα.

San Siro, 16 Φεβρουαρίου 2010
Μίλαν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

Κόντρα σε μια αντίπαλο που την είχε νικήσει αρκετές φορές εντός και εκτός έδρας και που είχε στη σύνθεσή της τον Ντέιβιντ Μπέκαμ, η Γιουνάιτεντ τα πήγε εξαιρετικά τον Φεβρουάριο του 2010. Αν και βρέθηκαν να χάνουν από το γκολ του Ροναλντίνιο, οι Κόκκινοι Διάβολοι βρήκαν ένα τυχερό γκολ του Σκόουλς και ο Ρούνεϊ μόνος του, με δύο κεφαλιές, έκανε το σκορ 1-3. Ο Ζέεντορφ μείωσε σε 2-3 για τους 7 φορές πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι όμως στον επαναληπτικό στο Old Trafford συνετρίβησαν με 4-0 σε μια από τις κορυφαίες ευρωπαϊκές νύχτες για την Γιουνάιτεντ.