Τα 25 καλύτερα ματς του Champions League (25-21)

Το FourFourTwo γιορτάζει τα 25 χρόνια του Champions League με τα 25 καλύτερα παιχνίδια. Δείτε την πρώτη πεντάδα.

25. Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Λιόν 1-7
Φάση ομίλων, 2011-12

Σηκώστε το χέρι αν μπορείτε να μας πείτε ποιος έχει πετύχει το πιο πιο γρήγορο χατ-τρικ στο Champions League. Σηκώστε το χέρι αν βρισκόσασταν στο παγωμένο Maximir εκείνη τη νύχτα του Δεκέμβρη και παρακολουθήσατε τον επιθετικό, Μπαφετιμπί Γκομίς να σκοτώνει την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Μάλλον όχι. Θέλοντας ο Αγιαξ να χάσει την Ρεάλ και διαφορά 7 γκολ για να περάσει το όμιλο, η Λιόν έχανε 1-0 από το τέρμα του Ματέο Κόβατσιτς πριν γίνει το απίστευτο. Ο Γκομίς σκόραρε μόλις πριν το ημίχρονο, στο 47’ ο Γκοναλόνς έβαλε ένα, για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ ο Γάλλος επιθετικός με δύο γκολ στο 48’ και το 52’. Λισάντρο Λόπες, Τζίμι Μπριαν και ένα ακόμα από τον Γκομίς ολοκλήρωσαν τη συντριβή και αφού ο Αγιαξ έχασε 3-0, η Λιόν πέρασε. Η Ντιναμό απέλυσε τον προπονητή, Κρούνοσλαβ Γιούρτσιτς, ζητώντας με αυτό τον τρόπο για τη ντροπιαστική ήττα.

24. Λιντς - Στουτγκάρδη 4-1
Πρώτος γύρος, δεύτερο σκέλος, 1992-93
Η νέα μορφή της διοργάνωσης ξεκίνησε εντυπωσιακά όταν Λιντς και Στουτγκάρδη ήταν ισόπαλες 4-4 στο συνολικό σκορ. Οι πρωταθλητές Γερμανίας νίκησαν 3-0 στο πρώτο ματς αλλά ηττήθηκαν με 4-1 στο Yorksire. Αυτό υπό φυσιολογικές συνθήκες θα τους έδινε την πρόκριση χάρη στα εκτός έδρας γκολ, όμως ο προπονητής, Κρίστοφ Ντάουμ, έβαλε τον Σέρβο αμυντικό, Γιόβο Σίμανιτς, ο οποίος δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής και η Λιντς πήρε το ματς στα χαρτιά με 3-0 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Η  UEFA αποφάσισε μπαράζ, στο Camp Nou, όμως οι Γερμανοί απάντησαν με κατηγορίες για το ότι ο Γκάρι Σπιντ δεν ήταν home-grown. Οι ισχυρισμοί έπεσαν στο κενό και η Λιντς νίκησε 2-1 και πήρε την πρόκριση με γκολ των Στράχαν και Σατ.

23. Ιντερ - Σάλκε 2-5
Προημιτελικά, πρώτο σκέλος 2010-11

Είναι πουλί; Είναι αεροπλάνο; Οχι, είναι Μάνουελ Νόιερ που διώχνει σαν superman με κεφαλιά μια βαθιά μπαλιά στα πρώτα δευτερόλεπτα. Δυστυχώς για τον τερματοφύλακα της Σάλκε, ο Ντέγιαν Στάνκοβιτς, ήταν στο κέντρο και με βολέ με την μία έστειλε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Γερμανού. Στο 89’ αυτό που ακολούθησε ήταν ένα εκπληκτικό του 33χρονου, Ραούλ, που μας γύρισε χρόνια πίσω εξαιτίας μιας τραγική αμυντικής λειτουργίας των κατόχων του τίτλου.

22. Ντόρμουντ - Γιουβέντους 3-1
Τελικός, 1996-97

«Βγες και βάλε το νικητήριο γκολ». Ο προπονητής, Οτμαρ Χϊτσφελντ, έδωσε εντολή στον μέσο της Ντόρτμουντ, Λαρς Ρίκεν, λίγο πριν αντικασταστησει τον Στεφάν Σαπουιζά στον τελικό του 1997. Χρειάστηκαν 16 δευτερόλεπτα για να ακολουθήσει τις εντολές του προπονητή του. Το εκπληκτικό τσίμπημα της μπάλας - στη πρώτη του επαφή- εξασφάλισε την τρομερή νίκη με 3-1. Ηταν ένα ματς αλλαγών. Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο αντικατέστησε τον Σέρτζιο Πορίνι στο ημίχρονο για να δώσει ενέργεια στην Γιουβέντους που είχε δεχθεί δύο γκολ από τον Καρλ-Χάιντς Ρίντλε. «Είχα ονευρευτεί ότι θα βάλω δύο γκολ» είπε ο Γερμανός επιθετικός.

21. Αμβούργο - Γιουβέντους 4-4
Φάση ομίλων, 2000-01

Πείτε όλα τα απαραίτητα συστατικά για ένα φανταστικό ματς στους ομίλους. Ενα γρήγορο γκολ; Ενας τερματοφύλακας να σκοράρει; Μία εκπληκτική ανατροπή; Μια ισοφάρισε στο τέλος; Ο Τόνι Γιεμπόα; Αυτοί είναι πέντε λόγοι για τους οποίους το 4-4 του Αμβούργου με την Γιουβέντους του Αντσελότι αξίζει ένα μυθικό status στην ιστορία. Η κεφαλιά του Ιγκόρ Τούντορ και ο τρελός πανηγυρισμός του Κροάτη, ο οποίος έτρεξε όλο το γήπεδο, έβαλε φωτιά στο ματς μαζί με τον πρώην άσο της Λιντς, Γιεμπόα. Οταν ο τερματοφύλακας του Αμβούργου, Χανς-Γιοργκ Μπουτ, ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι 18 λεπτά πριν τη λήξη σε 3-3, το ματς είχε ακόμα μέλλον. Ούτε όταν ο Νίκο Κόβατς τελείωσε τη φάση από κοντά στο 82’ είχε τελειώσει κάτι. Ευτυχώς για την Γιουβέντους μία πτώση του Φιλίπο Ιντζάγκι από τράβηγμα φανέλας εντός της περιοχής δύο λεπτά πριν το τέλος έδωσε το δικαίωμα στον εαυτό του να σφραγίσει την πρώτη ισοπαλία με 4-4 στην ιστορία της διοργάνωσης. «Δεν είναι συχνό να βρίσκεσαι σε μία θέση από το 3-1 απέναντι σε ένα club όπως είναι η Γιούβεντους. Ομως οι παίκτες μου έπαιξαν καταπληκτικά και δεν θα ξεχάσουν γρήγορα αυτό που έκαναν» είπε ο προπονητής του Αμβούργου, Φρανκ Πάγκελσντορφ.