Τα 100 καλύτερα ματς της Premier League (85-81)

Το FourFourTwo παρουσιάζει τα 100 καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία της Premier League. Δείτε την τέταρτη 5άδα.

85. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Εβερτον 4-4, 22/04/20212
Με την υπόθεση τίτλος να έχει χαθεί για την Σίτι, η Γιουνάιτεντ προσέφερε ματσάρα κόντρα στην Εβερτον και έφυγε μπροστά με πέντε βαθμούς. Ο Γέλαβιτς έβαλε μπροστά τους Toffees αλλά οι Red Devils επέστρεψαν με Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ και Νάνι. Ο Φελαϊνί σκόραρε αλλά δεν έκανε ζημιά στην Γιουνάιτεντ με τον Ρούνεϊ να σκοράρει ξανά και να κάνει το 4-2. Λίγοι οπαδοί στο Old Trafford θα μπορούσαν να φανταστούν τι θα συμβεί στη συνέχεια όταν ο Εβρά είχε δοκάρι. Ο Γέλαβιτς μείωσε σε 4-3 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ο Πίεναρ διαμόρφωσε το τελικό 4-4 ύστερα από γύρισμα του Φελαϊνί.

84. Λέστερ - Μπόλτον 0-5, 22/08/2001
Η Μπόλτον γνωστή την άφιξή της στην Premier League διαλύοντας εκτός έδρας την Λέστερ. Οι Foxes ήταν καλύτεροι στο πρώτο κομμάτι του αγώνα αλλά η Μπόλτον πέτυχε με κεφαλιά του Νόλαν το πρώτο γκολ της σεζόν. Ρίκετς και ξανά Νόλαν ‘χτύπησαν’ στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους. Ο Φράντσεν με φάουλ έκανε το 0-4 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στην επανάληψη βρήκε και πάλι δίχτυα γράφοντας το εντυπωσιακό 0-5.

83. Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1, 25/01/1995
Δεν γίνεται να μην το θυμάται κάποιος αυτό. Το πρώτο γκολ του Ντέιβιντ Μέι στο πρωτάθλημα με την Γιουνάιτεντ ήρθε σε αυτό το παιχνίδι βάζοντας τους φιλοξενούμενους, που κυνηγούσαν τον τίτλο, σε θέση οδηγού, όμως η Πάλας ισοφάρισε σε 1-1 δέκα λεπτά πριν το τέλος με τον Σάουθγκεϊτ. Ομως το ματς πέρασε στην ιστορία για άλλο λόγο. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ερίκ Καντονά είδε την 5η κόκκινη σε διάστημα 16 μηνών και μία από τις πιο… εντυπωσιακές που έχουμε δει ποτέ, με καρατιά στο στήθος σε οπαδό. Ο Γάλλος υποστήριξε ότι ο οπαδός του έκανε ρατσιστική επίθεση και τελικά η τιμωρία 8 μηνών που του επιβλήθηκε έστειλε τον τίτλο στην Μπλάκμπερν.

82. Γουέστ Χαμ - Μπράντφορντ Σίτι 5-4, 12/02/2000
Ολα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει για την Γουέστ Χαμ του Χάρι Ρέντναπ όταν έχανε 2-4 στο 70’ από την Μπράντφορντ, σε ένα ματς στο οποίο ο keeper της, Χίσλοπ έσπασε το πόδι του στο 5’. Ο Γουίντας έκανε το 0-1, όμως οι γηπεδούχοι το γύρισαν με Τρέβορ Σινκλέρ και Μονκούρ, όμως ο τελευταίος έκανε πέναλτι και ο Μπίγκρι το 2-2. Ο Τζέιμι Λόρενς έφτασε κοντά στο να γίνει ‘ήρωας’ βάζοντας δύο γκολ για το 2-4, όμως το φινάλε ήταν των Hammers σε ένα τρελό fightback. Ντι Κάνιο και Λάμπαρντ μάλωσαν για ένα πέναλτι και ο Ιταλός νίκησε και το μετέτρεψε σε γκολ. Ο Τζο Τζο Κόουλ πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Premier League για το 4-4 και στο τέλος ο Λάμπαρντ με σουτ από το όριο της περιοχής χάρισε τη νίκη με 5-4 στην Γουέστ Χαμ.

81. Νόριτς - Λίβερπουλ 4-5, 23/01/2016
Η Λίβερπουλ του Κλοπ ήταν υπερομάδα στην επίθεση και προβληματική στην άμυνα, τουλάχιστον στους πρώτους μήνες του Γερμανού στο Anfield. Τις μεγάλες νίκες κόντρα σε Τσέλσι (1-3) και Μάντσεστερ Σίτι (1-4) ακολούθησαν απώλειες με Κρίσταλ Πάλας και Νιούκαστλ. Η τρελή νίκη ήρθε στο Carrow Road. Φιρμίνο και Μποκανί έκαναν το 1-1 και ο Νέισμιθ έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με 2-1 όμως όλα τα λεφτά ήταν η επανάληψη. Χούλαχαν και Χέντερσον έκαναν το σκορ 3-2, ο Φιρμίνο ‘χτύπησε’ ξανά για το 3-3 και ο Μίλνερ έβαλε μπροστά τους Reds με 3-4. Στο 92’ η Νόριτς ισοφάρισε σε 4-4 στο 92’ και νόμιζε ότι πήρε βαθμό, όμως ο Λαλάνα είχε ένα ακόμα γκολ στο 95’ χαρίζοντας την τρελή νίκη με 4-5 στην Λίβερπουλ.

Δείτε εδώ την πρώτη 5άδα (100-96)
Δείτε εδώ τη δεύτερη 5άδα (95-91)
Δείτε εδώ την τρίτη 5άδα (90-86)