Πρόκριση σημαίνει... κούπα

Μετά τη συγκλονιστική πρόκριση της Σεβίλλης στον ισπανικό εμφύλιο του Γιουρόπα Λιγκ, ο Δημοσθένης Γεωργακόπουλος παρουσιάζει μία... σατανική σύμπτωση, που δίνει στους Ανδαλουσιανούς το τρόπαιο, από τη στιγμή που πέρασαν το εμπόδιο της Αθλέτικ Μπιλμπάο στον προημιτελικό.

Μετά το υπέρ της 1-2 στο πρώτο παιχνίδι στη χώρα των Βάσκων, είχε αποκτήσει σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Ωστόσο, στον επαναληπτικό του Σάντσεθ Πιθχουάν τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως ακριβώς περίμενε. Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήγε στην Ανδαλουσία αποφασισμένη να πουλήσει πολύ ακριβά το... τομάρι της και παρά τις αναποδιές που της έτυχαν (Αντουρίθ) έφτασε μια ανάσα από το «θαύμα». Η Σεβίλλη χρειάστηκε την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι για να σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον η πολυνίκης του θεσμού βαδίζει ολοταχώς για το 3ο συνεχόμενο τρόπαιο και 5ο συνολικά στην ιστορία της.

Με την Αθλέτικ Μπιλμπάο συναντήθηκε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, όμως στο παρελθόν είχε βρεθεί σε «εμφύλιο» ουκ ολίγες φορές. Εκτός από τις περιπτώσεις που έχει αναμετρηθεί σε νοκ-άουτ με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, η Σεβίλλη σε ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες μονομαχίες της με ισπανική ομάδα στα κύπελλα Ευρώπης, έχει προκριθεί στην επόμενη φάση. Και μαντέψτε, όποτε συνέβαινε αυτό, στην συνέχεια ΠΑΝΤΑ κατακτούσε το τρόπαιο. Αυτό έγινε το 2007, το 2014 και το 2015. Μόνο το 2006 σήκωσε το κύπελλο ΟΥΕΦΑ, χωρίς να έχει αγωνιστεί νωρίτερα κόντρα σε κάποια ομάδα από τη χώρα της. Φέτος, το ισπανικό «θύμα» της ήταν η ομάδα του Βαλβέρδε. Λέτε;

vs Βιγιαρεάλ (2014-15)
Με το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης από τον Βιτόλο στο πρώτο ματς στο Μαδριγάλ, η Σεβίλλη έδειξε από την αρχή ποιο ήταν το αφεντικό σε αυτόν τον «εμφύλιο». Μετά το εκτός έδρας 1-3, ακολούθησε μία ακόμη απέναντι στην Βιγιαρεάλ στο Σάντσεθ Πιθχουάν με σκορ 2-1, που έδωσε στην ομάδα του Έμερι το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Ζενίτ, Φιορεντίνα και στον τελικό η Ντνίπρο υποτάχθηκαν στη συνέχεια στην Σεβίλλη, η οποία κατέκτησε το 4ο τρόπαιο στην ιστορία της.

vs Μπέτις (2013-14)
Σκούρα τα βρήκε η Σεβίλλη στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας για τη φάση των 16 της διοργάνωσης. Η εντός έδρας ήττα με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι στο Σάντσεθ Πιθχουάν έκανε το πράγματα πολύ δύσκολα, ενόψει του επαναληπτικού. Παρόλα αυτά, η Σεβίλλη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και νίκησε με το ίδιο σκορ την Μπέτις μέσα στο Μπενίτο Βιγιαμαριν. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στη συνέχεια στα πέναλτι, όπου ο ομάδα του Έμερι επικράτησε με 4-3 και πήρε το εισιτήριο για τους οκτώ.

vs Βαλένθια (2013-14)
Μετά τον αποκλεισμό της Μπέτις, η ίδια σεζόν επεφύλασσε έναν ακόμη «εμφύλιο» για την Σεβίλλη στο Γιουρόπα Λιγκ. Στα ημιτελικά της διοργάνωσης τέθηκε αντιμέτωπη με την Βαλένθια, παίρνοντας μάλιστα σαφές προβάδισμα πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι, καθώς επικράτησε με 2-0. Στον επαναληπτικό του Μεστάγια, οι «νυχτερίδες» ισοφάρισαν πολύ νωρίς το σκορ του πρώτου αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν σε σκορ πρόκρισης (3-0). Η Σεβίλλη, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα γκολ του Μ’μπια στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό, χάρις στο εκτός έδρας γκολ. Στη συνέχεια σήκωσε το τρόπαιο στο Τορίνο, νικώντας την Μπενφίκα στα πέναλτι.

vs Οσασούνα (2006-07)
Σχεδόν ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του πρώτου κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, η Σεβίλλη στο δρόμο για το δεύτερο συνεχόμενο αντιμετώπισε την Οσασούνα στα ημιτελικά. Στο πρώτο παιχνίδι γνώρισε την ήττα στην Παμπλόνα με 1-0, όμως στον επαναληπτικό κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Νίκη με 2-0 στο Σάντσεθ Πιθχουάν και πρόκριση στον τελικό, όπου αντιμετώπισε μία ακόμη ισπανική ομάδα, την Εσπανιόλ του Βαλβέρδε. Τα αποτελέσματα γνωστά!