Stats Zone για το Ουρουγουάη - Αγγλία

Διαβάστε στο FourFourTwo τη στατιστική ανάλυση του ματς της Ουρουγουάης με την Αγγλία, που πιθανότατα στέλνει... σπίτι της την δεύτερη.

Για ακόμη μία φορά η Αγγλία κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, για να γνωρίσει ξανά την ήττα στο τέλος. Μετά το νικητήριο γκολ του Μπαλοτέλι στο ματς με την Ιταλία, ήταν η σειρά του Σουάρες να κάνει δύο φορές τη ζημιά, στέλνοντας πιθανότατα σπίτι τους τους Άγγλους.

Η Αγγλία μπήκε καλύτερα και είχε μεγαλύτερη κατοχή και περισσότερες πάσες στο ξεκίνημα.

Η εικόνα ήταν η ίδια στα πρώτα 30'.

Στο ίδιο διάστημα είχε γίνει εμφανές ότι οι Ουρουγουανοί έπαιζαν κάθετα.

Οι Άγγλοι είχαν πολλές περισσότερες επιτυχημένες ντρίμπλες.

Οι παίκτες του Πέκερμαν κέρδιζαν τις χαμένες μπαλιές, την ίδια στιγμή που οι Άγγλοι το έκαναν κυρίως με τα ακραία μπακ τους.

Ο Ρούνεϊ είχε δοκάρι στο φάουλ του Τζέραρντ, όμως παρά το γεγονός ότι έπαιζε 10άρι, δεν είχε καταφέρει να κάνει τη διαφορά στη μεσαία γραμμή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Στάριτζ να τραβιέται εκτός περιοχής σε πολλές περιπτώσεις.

Η πρώτη προσπάθεια εντός εστίας για την Ουρουγουάη ήρθε με τον Σουάρες και ήταν το 1-0 μετά την ασίστ του Καβάνι.

Μέχρι το ημίχρονο οι Άγγλοι είχαν μόλις 1 προσπάθεια εντός εστίας.

Η κατοχή για την Αγγλία ήταν στο 60% με ποσοστό επιτυχίας στις πάσες στο 79%, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό των Ουρουγουανών ήταν στο 70%.

Οι πάσες των Άγγλων ήταν κυρίως κοντινές, ενώ των Ουρουγουανών μακρινές.

Οι σέντρες ήταν απογοητευτικές και για τις δύο ομάδες.

Το ποσοστό των επιτυχημένων τάκλιν των Ουρουγουανών ήταν εξαιρετικό.

Από την άλλη πλευρά το ποσοστό κερδισμένων μονομαχιών στον αέρα για τους Άγγλους δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό, παρά το δοκάρι του Ρούνεϊ.

Την ίδια στιγμή οι συνδυασμοί των παικτών του Χόντσον δεν πήγαιναν και τόσο καλά.

Ο Ρούνεϊ δεν κατάφερε να αντεπεξέλθει με επάρκεια στον ρόλο του, καθώς είχε μόλις 2 πάσες στον Στάριτζ, άλλες 2 στον Στέρλινγκ και 0 στον Γουέλμπεκ.

Ακριβώς όπως και στο παιχνίδι με την Ιταλία ο Ρούνεϊ είχε 13 επιτυχημένες πάσες στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ουρουγουάη μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο ξεκίνημα είχε τόσα σουτ, όσα στο πρώτο ημίχρονο.

Παρόλα αυτά, οι Άγγλοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα.

Η αλήθεια είναι ότι η ισοφάριση της Αγγλίας ήταν έκπληξη, με τον Ρούνεϊ να σκοράρει επιτέλους σε Μουντιάλ στο 74'.

Με μόλις 10' να απομένουν οι Άγγλοι κυριαρχούσαν. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαν ολοκληρώσει 128 πάσες σε σχέση με τις 38 των Ουρουγουανών.

Το γκολ, πάντως, είναι υπόθεση... δευτερολέπτων, ειδικά όταν η άμυνά σου είναι ασταθής. Μία βαθιά μπαλιά, μία κεφαλιά προς τα πίσω του Τζέραρντ και ο Σουάρες εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, για να κάνει το 2-1.

Η Ουρουγουάη σκόραρε και με τις δύο προσπάθειες εντός εστίας.

Με κατοχή στο 62,4%, η Αγγλία ολοκλήρωσε τις 357 από τις 436 πάσες (82%), σε αντίθεση με τους Ουρουγουανούς που είχαν 164 στις 257 (64%).

Οι Άγγλοι επίσης ολοκλήρωσαν περισσότερες πάσες στην επίθεση με ποσοστό επιτυχίας στο 69%.

Οι παίκτες του Χόντσον βρέθηκαν σε 26 μονομαχίες ένας εναντίον ενός και κέρδισαν τις περισσότερες.

Οι Ουρουγουανοί, όμως, ξέρουν να κάνουν τάκλιν...

Οι κορυφαίοι πασέρ του ματς ήταν οι Χέντερσον και Τζόνσον, ενώ ο Τζέραρντ είχε 31 στις 40.

Ο Στέρλινγκ, ο Στάριτζ και ο Ρούνεϊ (3/3) ήταν πρώτοι στις ντρίμπλες.

Στο τέλος, όμως, το παιχνίδι κρίθηκε από δύο επιθετικούς, που είχαν από 4 τελικές έκαστος.