Σουηδία - Ρωσία 2-0

O Mάρκους Μπεργκ σφράγισε τη νίκη της Σουηδίας κόντρα στη Ρωσία (2-0) κι έστειλε τους Σκανδιναβούς στη League A. Αήττητη η Πορτογαλία πάει στα τελικά, υποβιβάστηκε η Κύπρος στη League D.

Η Σουηδία με σούπερ αντεπίθεση πανηγυρίζει την άνοδό της στη League A του Νations League. Oι Σκανδιναβοί μετά το διπλό στην Τουρκία, επικράτησαν 2-0 στη Στοκχόλμη της Ρωσία και πήραν την πρωτιά. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες και δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι περισσότερο... Ο Λουνιέβ ήταν εξαιρετικός και μέχρι το 40' κρατούσε το μηδέν, ωστόσο ο Λίντελοφ με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Ο Μάρκους Μπεργκ ήταν αυτός που στο 72ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-0.

League B (2ο γκρουπ)
1. Σουηδία 7 (5-3)
2. Ρωσία 7 (4-3)
3. Τουρκία 3 (4-7)

Και χωρίς Ρονάλντο αήττητη στα τελικά η Πορτογαλία
Είχε περάσει στην τελική φάση με την ισοπαλία που είχε πάρει την προηγούμενη αγωνιστική στην Ιταλία. Το καλύτερο για την Πορτογαλία ήταν ότι το κατάφερε χωρίς να έχει τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε αυτή τη διαδικασία του Nations League. Και τελευταία αγωνιστική έμεινε στο εντός 1-1 με την Πολωνία, αλλά αυτό την διατήρησε αήττητη στον 3ο όμιλο. Με περίεργη κεφαλιά προς τα πίσω έβαλε μπροστά τους Ιβηρες ο Αντρέ Σίλβα (34'), μα έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 63' (αποβολή Περέιρα) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μίλικ τρία λεπτά αργότερα. Με αυτή την ισοπαλία οι Πολωνοί εξασφάλισαν την είσοδο στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας για τα προκριματικά του Euro.

League A (3ο γκρουπ)
1. Πορτογαλία 8 (5-3)
2. Ιταλία 5 (2-2)
3. Πολωνία 2 (4-6)

Υποβιβασμός...
Η Ρουμανία νίκησε 1-0 το Μαυροβούνιο κι έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα η Κύπρος υποβιβάστηκε στη League D μιας και είχε τον χειρότερο απολογισμό ως 3η στη League C.

Πρωτιά για Σερβία και Σκωτία
Η Σερβία ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Λιθουανία, τη διέλυσε με 4-1 και άφησε στη 2η θέση τη Ρουμανία, παρά τη νίκη της τελευταίας (1-0) στο Μαυροβούνιο. Οι Σέρβοι άνοιξαν το σκορ στο 51' με αυτογκόλ του Ζούλπα. Στο 58' ο Μίτροβιτς πέτυχε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο Πετραβίτσιους μείωσε στο 64', αλλά ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στο 71' σφράγισε το τρίποντο. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα μοίρασε στον Λιάγιτς για το 4-1.

Βαθμολογία
League C - 4o γκρουπ

1. Σερβία 14 (11-4)
2. Ρουμανία 12 (8-3)
3. Μαυροβούνιο 7 (7-6)
4. Λιθουανία 0 (3-16)

Η Σκωτία έκανε την ανατροπή κι επικράτησε 3-2 του Ισραήλ εντός έδρας, παίρνοντας και τυπικά την πρωτιά στον όμιλο. Στο 9ο λεπτό ο Καγιάλ άνοιξε το σκορ, αλλά σε ένα 10λεπτο ήρθαν τα πάνω - κάτω. Ο Φόρεστ στο 34' πέτυχε το 1-1 και στο 43' ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-1. Στο 64' ο ποδοσφαιριστής της Σέλτικ πέτυχε χατ τρικ. Ο Ζάχαβι στο 75' μείωσε σε 3-2.