Το ραβασάκι όντως είχε τ' όνομα του Φαν Ντάικ στην επίθεση! (pic)

Κώστας Ζάλιαρης

Το γκολ και η τεχνική του Βέρζιλ Φαν Ντάικ είναι μια... άλλη υπόθεση, ωστόσο, υπήρχε συγκεκριμένος και σαφής λόγος που ο στόπερ της Λίβερπουλ βρισκόταν στην επίθεση της Ολλανδίας στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τους Γερμανούς στο Nations League!

Οι «οράνιε», αν και από το πρώτο 20λεπτο βρίσκονταν πίσω στο σκορ από τα «πάντσερ», βρήκαν τις δυνάμεις και τους τρόπους να φτάσουν στο τελικό 2-2 με το οποίο πέρασαν στην τελική φάση της νεοσύστατης διοργάνωσης της UEFA.

Ο Φαν Ντάικ πέτυχε τρομερό γκολ στην εκπνοή των 90 και σε πολλούς μπορεί να προξένησε απορία η παρουσία του υψηλόσωμου αμυντικού στην επίθεση, όμως, ήταν όλα... βάσει σχεδίου, όπως αποτυπώνεται και στο ραβασάκι του Κούμαν!