Ελβετία – Βέλγιο 5-2

Η Ελβετία έκανε επική ανατροπή, κέρδισε με 5-2 το Βέλγιο και πηγαίνει στα τελικά του Nations League. Δεύτερη τερμάτισε η Ουγγαρία.

Απίθανο ματς στην Λουκέρνη, όπου η Ελβετία έψαχνε νίκη με τουλάχιστον 2 γκολ διαφορά επί του Βελγίου, προκειμένου να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου και τα κατάφερε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2’ με τον Τοργκάν Αζάρ, ενώ στο 17’ ο μέσος της Γκλάντμπαχ έκανε και το 0-2!

Τα πάντα έδειχναν να έχουν τελειώσει και αυτό πίστεψαν και οι Βέλγοι, που απλά σταμάτησαν να παίζουν. Και το πλήρωσαν ακριβά. Στο 26’ ο Ροντρίγκεζ με πέναλτι μείωσε σε 1-2, στο 31’ ο Σεφέροβιτς έκανε το 2-2, ενώ στο 44’ ο ίδιος παίκτης το 3-2! Η εκπληκτική αντεπίθεση των Ελβετών είχε και συνέχεια στην επανάληψη, με τον Ελβέντι να κάνει το 4-2 στο 62’, δίνοντας σκορ πρόκρισης στα τελικά του Nations League στην ομάδα του, που έφτασε και σε πέμπτο γκολ στο 84’, με τον Σεφέροβιτς να ολοκληρώνει το χατ τρικ του για το τελικό 5-2!

League A (2ο γκρουπ)
1. Ελβετία 9
2. Βέλγιο 9
3. Ισλανδία 0

Νίκη και 2η θέση η Ουγγαρία!
Μπορεί ο στόχος της πρωτιάς να μην επιτεύχθηκε, ωστόσο η Ουγγαρία τελείωσε τον όμιλο με ψηλά το κεφάλι παίρνοντας τη 2η θέση. Οι Μαγυάροι επικράτησαν 2-0 της Φινλανδίας έκαναν το 3 στα 3 στη Βουδαπέστη κι έδειξαν πως η έδρα μπορεί να τους βοηθήσει αρκετά στα προκριματικά του Euro που αρχίζουν σε λίγους μήνες. Η Ουγγαρία είχε ενα εξαιρετικό δεκάλεπτο στο α' μέρος, όπου πέτυχε και τα γκολ της νίκης. Στο 29' ο Σζαλάι από ασίστ του Καλμάρ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 37' ο Νάγκι διαμόρφωσε το 2-0.