Ο Ολυμπιακός προχώρησε σε 24 προσθήκες το καλοκαίρι ενώ μες στο 2018 είχε 48 αποχωρήσεις και το Gazzetta.gr αξιολογεί τις πλέον βασικές κινήσεις και ζητάει την ψήφο σας.
Οι προσθήκες του 2018-19 για το καλοκαίρι στον Ολυμπιακό ήταν 24 τον αριθμό. Πιο αναλυτικά:
Τερματοφύλακες: Ανδρέας Γιαννιώτης και Ζοζέ Σα
Αμυντικοί: Δημήτρης Κλιγγόπουλος, Γιάννης Μασούρας, Στέφανος Ευαγγέλου, Ρόντερικ Μιράντα, Γιασίν Μεριά, Βασίλης Τοροσίδης, Γιάγκος Βούκοβιτς και Κώστας Τσιμίκας
Μέσοι: Μαντί Καμαρά, Ανδρέας Μπουχαλάκης, Μπίμπρας Νάτχο, Γκιγκιέρμε ντος Σάντος Τόρες και Γιάγια Τουρέ
Μεσοεπιθετικοί / εξτρέμ: Γιάννης Φετφατζίδης, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, Γιώργος Μαρίνος, Ντανιέλ Ποντένσε, Λάζαρ Ραντέλοβιτς και Ματίας Ναουέλ
Επιθετικοί: Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, Δημήτρης Μάνος και Αχμέντ Χασάν
Ας κάνουμε ένα... τσεκ των πεπραγμένων των πλέον βασικών προσθηκών:
ΤΕΡΜΑ:
Ζοσέ Σα: Έπιασε Λιμάνι ως ένα... συμπλήρωμα του τότε βασικού Γιαννιώτη, όπως είχε γίνει με την περίπτωση του Ρομπέρτο. Ο Σα όμως ήρθε για να μείνει, όπως και ο Ρομπέρτο είχε αποδείξει το ίδιο και από νωρίς. Ναι έχει κάνει λάθη αλλά έκανε και ματσάρες όπως με Άρη, Μπέτις και Μίλαν. Πολύ καλά ρεφλέξ, αξιοπιστία και εμπειρία και καλός ακόμα και σε εξόδους. Φέτος στο πρωτάθλημα έχει 7 ματς με 15 αποκρούσεις, 24 κλεψίματα και 12 επεμβάσεις σε 677 λεπτά. Συνολικά έχει παίξει σε 13 ματς και έχει 1.170 λεπτά. Δικαιωματικά ο 25χρονος Ίβηρας είναι ο πιο καλός και σταθερός κίπερ του Ολυμπιακού αλλά και σωματοδομικά ο πιο δουλεμένος και έμπειρος. Αξιολόγηση: +
Ανδρέας Γιαννιώτης: Το παιχνίδι με τον ΟΦΗ ήταν εκείνο που τον... χαντάκωσε αγωνιστικά όπως επηρέασε και άλλους συμπαίκτες του. Θυμίζουμε πως ο ΟΦΗ κέρδισε 1-0 τον Ολυμπιακό όντας ουραγός στο πρωτάθλημα. Ο 26χρονος διεθνής κίπερ μπήκε δυνατά στην χρονιά και ήταν βασικός έως τότε. Ένα θέμα που σίγουρα πρέπει να βελτιώσει είναι οι έξοδοί του ενώ στα αρνητικά του έμεινε και το γκολ που δέχθηκε με ΠΑΟΚ με λάθος και συμμετοχή και του Βούκοβιτς βέβαια. Σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα και τις πιο παλιές του θητείες στο Λιμάνι πάντως φαίνεται το πόσο έχει βελτιωθεί και δουλέψει. Συνολικά έχει παίξει 13 ματς φέτος με 1.170 λεπτά. Στην Super League έχει 7 συμμετοχές με 666 λεπτά με 19 αποκρούσεις, 30 κλεψίματα και 15 επεμβάσεις. Αξιόλογηση: για ένα σημαντικό διάστημα που έπαιζε +
ΑΜΥΝΑ:
Γιάννης Μασούρας: Ο 22χρονος ακραίος αμυντικός έπαιξε ελάχιστα και δεν μπορεί να αξιολογηθεί σωστά και επαρκώς. Είχε 3 συμμετοχές στο Κύπελλο με 1 ασίστ και δύσκολα θα μείνει στο ρόστερ τον Γενάρη. Είναι πάντως γρήγορος παίκτης με πολλά ανεβασματα στην πλευρά του. Αξιολόγηση: Το τονισαμε ότι είναι άδικο να αξιολογηθεί.
Ρόντερικ Μιράντα: Ο 27χρονος σέντερ μπακ και πελάτης του Μέντες ήταν μία εκ των προσθηκών του μεγαλοατζέντη. Ο Μιράντα ξεκίνησε βασικός αλλά το γεγονός ότι δεν ήταν τόσο σταθερός και τόσο γρήγορος στα μετόπισθεν τον άφησε εκτός των βασικών πλάνων στην πορεία. Και αυτός - όπως και ο Γιαννιώτης - επηρεάστηκε από το ματς με τον ΟΦΗ. Συνολικά είχε 13 συμμετοχές με 2 ασίστ. Στο πρωτάθλημα είχε 4 αγώνες με 1 απόκρουση, 4 κλεψίματα και 11 επεμβάσεις σε 322 λεπτά. Δεν είναι για να παίζει βασικός στόπερ στον Ολυμπιακό αλλά ως μία εφεδρεία βοηθά. Αξιολόγηση: -.
Γιασίν Μεριά: O 25χρονος διεθνής σέντερ μπακ ήρθε από ομάδα της Τυνησίας και χωρίς ευρωπαϊκές εμπειρίες. Και εκείνος επηρεάστηκε από το ματς με τον ΟΦΗ που έχασε ο Ολυμπιακός με 1-0, όπως έγινε και με τις περιπτώσεις των Τσιμίκα, Μιράντα και Γιαννιώτη. Κατέγραψε 9 συμμετοχές με 1 γκολ. Έδειξε κάποια καλά χαρακτηριστικά αλλά σίγουρα έπαιξε τον ρόλο του ότι δεν έχει τις... παραστάσεις της Ευρώπης. Η πρόθεση ήταν να δοθεί δανεικός. Στην Super League είχε 6 ματς με 1 γκολ, 4 κλεψίματα και 14 επεμβάσεις σε 571 λεπτά. Αξιολόγηση: Έχει ορισμένα καλά χαρακτηριστικά όπως ταχύτητα και τεχνική και αυτός όμως χαρακτηρίζεται από αστάθεια.
Βασίλης Τοροσίδης: Με διαφορά το πιο πετυχημένο come back παίκτη στον Ολυμπιακό. Ο άλλοτε αρχηγός των Πειραιωτών ήταν σημαντικός τα έδινε και γενικά τα έδωσε όλα για την ομάδα με την εμπειρία του. Είχε σημαντικά γκολ σε Ευρώπη και Κύπελλο και φυσικά το κερδισμένο πέναλτι που έγινε το 3-1 με την Μίλαν. Στο πρωτάθλημα είχε 5 αγώνες με 5 κλεψίματα και 1 επέμβαση σε 228 λεπτά. Συνολικά είχε 14 παιχνίδια με 3 γκολ και 1 ασίστ σε 580 λεπτά. Όπου και εάν τον χρειάστηκε ο Μαρτίνς έπαιξε: σε άμυνα ή κέντρο. Αξιολόγηση: +
Γιάγκος Βούκοβιτς: Τα δύο αυτογκόλ του (σ.σ. εκ των οποίων το ένα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ) δεν μπορούν να χαλάσουν μία πολύ ωραία εικόνα που έχει δημιουργήσει φέτος και δικαίως παραμένει στους βασικούς στόπερ. Ο Σέρβος διεθνής έμπειρος σέντερ μπακ είναι πολύ δυνατός και καλός και στο ψηλό παιχνίδι και με καίρια γκολ. Το μείον του ότι δεν είναι τόσο γρήγορος και... εκρηκτικός στις αντιδράσεις του. Αξιολόγηση: +
Κώστας Τσιμίκας: Το come back του στον Ολυμπιακό έδειχνε ιδανικό και... ονειρικό ειδικά στο ξεκίνημά του. Ο Τσιμίκας όμως κυρίως μετά τον χαμένο αγώνα με τον ΟΦΗ άρχισε να χάνει θέση βασικού από τον Κούτρη. Ο γεννηθείς το 1996 αρ. μπακ είχε στην Super League 8 ματς με 32 γεμίσματα, 12 κλεψίματα και 11 επεμβάσεις σε 692 λεπτά. Συνολικά έχει φέτος 16 αγώνες με 2 ασίστ. Αξιολόγηση: Για ένα σημαντικό διάστημα +
ΚΕΝΤΡΟ
Μαντί Καμαρά: Το μεγάλο... διαμαντάκι του Μοντέστο μετά τον Παπέ Σισέ και μία αποκάλυψη στο κέντρο. Παίζει... ασταμάτητα από το καλοκαίρι και αποδείχθηκε κομβικότατος για τον Ολυμπιακό παρά το νεαρό της ηλικίας του. Ο γεννημένος το 1997 Αφρικανός είχε στην Super League 13 αγώνες με 2 γκολ και 1 ασίστ αλλά και 15 γεμίσματα, 20 κλεψίματα και 4 επεμβάσεις σε 945 λεπτά. Στο σύνολο είχε 22 ματς με 2 γκολ και 2 ασίστ με 1.681 λεπτά. Εκτός από τα τρομερά τρεξίματά του, τις αντοχές του και τα καλά ανασταλτικά του καθήκοντα έβαλε γκολ με σουτάρα και γενικά δοκίμαζε και δοκιμάζει τα πόδια του. Αξιολόγηση: +
Ανδρέας Μπουχαλάκης: Ο Κρητικός χαφ επέστρεψε και για ένα σημαντικό διάστημα ήταν βασικός μαζί με τον Καμαρά στο κέντρο. Έκανε και καλά ματς στην Ευρώπη. Στην συνέχεια με την άνοδο του Γκιγιέρμε έμεινε πιο πίσω στα πλάνα του. Γενικά πάντως ήταν βελτιωμένος και συνείσφερε αρκετά και αμυντικά και δημιουργικά. Στην Super League είχε 10 αγώνες με 12 γεμίσματα, 18 κλεψίματα και 4 επεμβάσεις σε 706 ματς. Φέτος στο σύνολο είχε 18 ματς με 1 γκολ σε 1.231 λεπτά. Αξιολόγηση: Ούτε - ούτε +. Κάπου στην... μέση.
Μπίμπρας Νάτχο: Τρομερή ποιότητα και σούπερ κάθετες από τον Ισραηλινό... Ιμπαγάσα που ήταν και αυτός κομβικός σε ματς πρωταθλήματος όπως με τον Άρη και όχι μόνο. Είχε στο σύνολο 20 αγώνες με 1 γκολ. Στην Super League σε 12 αναμετρήσεις έχει 1 γκολ, 22 γεμίσματα, 9 κλεψίματα και 1 επέμβαση σε 459 λεπτά. Αξιολόγηση: +
Γκιγκιέρμε Ντος Σάντος Τόρες: Με διαφορά ο πιο ποιοτικός, σοβαρός και αξιόπιστος χαφ το τελευταίο διάστημα. Ο Βραζιλιάνος ειδικά στα τελευταία χρονικά ματς ήταν τρομερός και φυσικά και στην επική πρόκριση με Μίλαν. Ένας παίκτης... κομπιούτερ αλλά και με καλά αμυντικά χαρακτηριστικά. Στην Super League είχε 9 αγώνες με 13 γεμίσματα, 22 κλεψίματα και 7 επεμβάσεις σε 777 λεπτά. Φέτος είχε 14 αναμετρήσεις με 1 ασίστ και ενώ το τέρμα του με την Μίλαν χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Αξιολόγηση: Προφανώς +.
Γιάγια Τουρέ: Όπως με Μιραλάς έτσι και ο Τουρέ δεν του βγήκε του Ολυμπιακού. Τα προβλήματα γνωστά, χιλιοειπωμένα και χιλιογραμμένα και φυσικά πάντα υπήρχε στο... κάρδο ο Σέλουκ. Ο Τουρέ ήταν και αυτός σε εκείνο το... επίμαχο ματς με τον ΟΦΗ. Στο πρωτάθλημα είχε 2 ματς με 59 λεπτά με 1 γέμισμα και 1 κλέψιμο. Συνολικά είχε 222 λεπτά με 5 αγώνες. Αξιολόγηση: -
ΕΠΙΘΕΣΗ
Γιάννης Φετφατζίδης: Δεν ήταν σίγουρα ο παλιός καλός Φετφατζίδης που ήταν στο μυαλό όλων. Πέραν από τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες που είχε στο ντέρμπι με ΑΕΚ ή σε ματς όπως με Απόλλωνα και Ατρόμητο έδειχνε να του λείπει η αυτοπεποίθηση και η ουσία. Στο πρωτάθλημα είχε 9 αγώνες με 1 γκολ σε 13 τελικές και με 22 γεμίσματα και 1 κλέψιμο σε 433 λεπτά. Συνολικά είχε 17 αγώνες με 1 γκολ και 1 ασίστ. Αξιολόγηση: -
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: Στάθηκε άτυχος με δύο τραυματισμούς αλλά από ένα σημείο και μετά έδειχνε επηρεασμένος από τα συνεχή ματς. Μπήκε πολύ καλά και δυνατά στην χρονιά ο Λάζαρος αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια. Και πάλι όμως σκόραρε σε Ευρώπη και Ελλάδα, βοήθησε αισθητά και μαζί με τον Γκερέρο είχαν και ατομικά ρεκόρ σκοραρίσματος στην Ευρώπη. Στο πρωτάθλημα είχε 10 αγώνες με 1 γκολ, 16 γεμίσματα, 1 απόκρουση και 8 κλεψίματα σε 619 λεπτά. Στο σύνολο είχε 17 αγώνες με 6 γκολ σε 1.115 λεπτά. Αξιολόγηση: +
Ντανιέλ Ποντένσε: Βιρτουόζος της μπάλας. Τρομερός τεχνίτης και εξαιρετικό από κάθε άποψη εξτρέμ με ένα μόνο μείον. Ότι δεν έχει το εύκολο γκολ. Κατά τα άλλα δεν του λείπει σχεδόν τίποτα. Ο Πορτογάλος Ντάνιελ Ποντένσε είχε στην Super League 12 αγώνες με 2 γκολ και 1 ασίστ και με 33 γεμίσματα, 11 κλεψίματα και 1 επέμβαση σε 1067 λεπτά. Αξιολόγηση: +
Ματίας Ναουέλ: Ήρθε με καλές περγαμηνές και δυνατές... συσταστικές επιστολές αλλά δεν έδειξε αυτά που περίμεναν όλοι. Γρήγορος παίκτης αλλά όχι διεμβολιστής και όχι ο τρομερά τεχνίτης εξτρέμ που θα βγάλει και εύκολα το γκολ. Σε 10 ματς είχε 1 τέρμα και 1 ασίστ σε 657 λεπτά. Στο πρωτάθλημα είχε 4 αναμετρήσεις με 4 γεμίσματα και 6 κλεψίματα σε 235 λεπτά. Αξιολόγηση: -
Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο: Ο πιο... χρήσιμος και συνολικά αξιόπιστος παίκτης του Μαρτίνς για την επίθεση. Το... σουλούπι του είναι περισσότερο για περιφερειακός επιθετικός αλλά η χρησιμότητα του είναι αισθητή. Τακτικά πολύ καλός, γρήγορος, δυνατός και με καλό πρέσινγκ. Είχε έναν τραυματισμό που τον άφησε πίσω ενώ σε επίπεδο τελικών προσπαθειών υπάρχουν χαμένα του τετ α τετ. Στο πρωτάθλημα έχει 11 ματς με 3 γκολ και 1 ασίστ με 21 τελικές. Σε 19 αγώνες στο σύνολο έχει 7 γκολ και 1 ασίστ. Ως γενική εικόνα έχει προσφέρει και βοηθήσει περισσότερο από τον Χασάν και τον Μάνο με γκολ και συμμετοχή σε φάσεις με σκοράρισμα και στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Το συν του είναι το τακτικό κομμάτι και στο πόσο καλός είναι σε αυτό, τα τρεξίματά του και η μεγάλη βοήθειά του στο πρέσινγκ. Παίκτης του προπονητή που έχει παίξει από την θέση του μέχρι κρυφός κυνηγός και εξτρέμ. Παίκτης που θα τα δώσει όλα σε κάθε επίπεδο. Το μείον ότι δεν είναι ο απόλυτος... killer. Ο παίκτης που θα κάνει την... μισή φάση γκολ. Αξιολόγηση: +
Δημήτρης Μάνος: Μαχητής και με δυνατό κορμί και διαρκή προσπάθεια. Στο πρωτάθλημα φέτος έχει 6 ματς με 1 γκολ σε 3 τελικές. Σε 9 αναμετρήσεις φέτος έχει 2 τέρματα. Στα συν του ότι είχε εξαρχής μεγάλη διάθεση, πάθος, καλά τρεξίματα και πολύ πείσμα στο παιχνίδι του. Έβαλε και ένα κομβικό γκολ στο πρωτάθλημα. Στα μείον ότι μην έχοντας παίξει πολύ φέτος δείχνει να του λείπει ρυθμός. Παράλληλα όπως και οι Χασάν και Γκερέρο έχει χάσει και αυτός τετ α τετ και ορισμένες εύκολες φάσεις για γκολ. Αξιολόγηση: Είναι άδικο να κριθεί σωστά ή ακόμα και αυστηρά με τόσο λίγο που έχει παίξει.
Αχμέντ Χασάν: Βαρύς και κλασικός φορ περιοχής αλλά με μεγάλη ευπάθεια σε τραυματισμούς και σίγουρα καμία σχέση με την σωματοδομή και το στιλ του Γκερέρο. Ο Αιγύπτιος στο πρωτάθλημα έχει 7 ματς με 2 γκολ σε 17 τελικές. Στο σύνολο 11 αναμετρήσεων έχει 3 γκολ φέτος. Ο τελευταίος χρονικά τραυματισμός του στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό τον έθεσε off για όλο το υπόλοιπο του 2018.
Στα υπέρ του το δυνατό κορμί και ότι είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι. Έχει τα χαρακτηριστικά του φορ περιοχής από πλευράς σώματος και κινήσεων. Το μεγάλο πρόβλημά του ήταν με τους τραυματισμούς καθώς χτυπάει συχνά και είναι ένας βασικός λόγος που έγινε συζήτηση ακόμα και για αποχώρησή του. Επίσης σε επίπεδο σκοραρίσματος και εκείνος δεν είναι δεινός σκόρερ. Αξιολόγηση: -