O Oλυμπιακός έχει βρει γκολ στο τέλος σε πέντε διαφορετικά παιχνίδια

Δημήτρης Τομαράς

Ο Ολυμπιακός σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις και πήρε τη νίκη. Είναι η πέμπτη φορά φέτος που το πετυχαίνει στο πρωτάθλημα και έχει πάρει τους 9 από τους 23 βαθμούς του.
Ναι δεν θα συμβαίνει συνέχεια. Ομως δείχνει κάτι. Ο Ολυμπιακός δεν έχει παρατήσει κανένα παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος και τα παλεύει όλα μέχρι τέλους. Σε άλλα του... έκατσε σε άλλα πάλι όχι. Ομως ήδη το κοντέρ γράφει πως οι 9 βαθμοί από τους συνολικά 23 αποκτήθηκαν την τελευταία στιγμή!

Όλα ξεκίνησαν στο ματς του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη στις 16 Σεπτεμβρίου. Σε ένα ματς όπου ο Νάτχο σκόραρε στο 92' για να δώσει τη νίκη με 2-1 επί των Αρκάδων. Έκτοτε οι Πειραιώτες έχουν πάρει πόντο ή πόντους στο τέλος σε άλλα τέσσερα παιχνίδια με τελευταίο φυσικά το ματς στο Περιστέρι με το 2-1 του Βούκοβιτς στο 93'.

Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι αν σκεφτεί κανείς τις ευκαιρίες που έχασε ο Ολυμπιακός μετά το 90', την φάση του Φετφατζίδη στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, αλλά και την κεφαλιά του Φορτούνη μετά το 1-1 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.
Τα ματς που ο Ολυμπιακός πήρε βαθμό ή βαθμούς στο τέλος μετά από 11 αγωνιστικές στην Super League:
16 Σεπτεμβρίου: 2-1 με Αστέρα (γκολ στο 92' ο Νάτχο) +2 βαθμοί
24 Σεπτεμβρίου: 0-1 με Πανιώνιο (γκολ στο 92' ο Χασάν) +2 βαθμοί
29 Οκτωβρίου: 1-0 με Απόλλωνα (γκολ στο 89' ο Μάνος) +2 βαθμοί
11 Νοεμβρίου: 1-1 με Παναθηναϊκό (γκολ στο 95' ο Παπέ Σισέ για την ισοφάριση) +1 βαθμός
25 Νοεμβρίου: 1-2 με Ατρόμητο (γκολ ο Βούκοβιτς στο 93') +2 βαθμοί
Η... ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΟΥ Β' ΜΕΡΟΥΣ
Ακόμα θα πρέπει να τονιστεί ότι μετά το ματς της 4ης Νοεμβρίου με τον Άρη εκτός έδρας ο Ολυμπιακός έδειξε στο γήπεδο πως κερδίζει με την... συνταγή του β' μέρους. Σε εκείνη την αναμέτρηση οι παίκτες του Μαρτίνς για έκτο παιχνίδι στην σειρά δεν σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν την τρίτη νίκη τους σε αυτή την εξάδα, με επιμονή ως το τέλος του κάθε αγώνα. Επίσης ο Ολυμπιακός ψάχνει γκολ εκτός έδρας στο πρώτο ημίχρονο από τις 11 Μαρτίου, όταν είχε βάλει τρία στον Πλατανιά.