Τζένοα - Σαμπντόρια 0-1: Αφεντικό Γκαμπιαντίνι (vid)

Με γκολ του Ιταλού επιθετικού στο 85' οι Μπλουτσερκιάτι επικράτησαν των Ροσομπλού στο derby della Lanterna, παίρνοντας καλή ανάσα.

Η ατμόσφαιρα ήταν, όπως πάντα, μαγική στο Luigi Ferraris αλλά οι δύο ομάδες, όπως αναμενόταν βασικά, δεν κατάφεραν να σταθούν σε παρόμοιο ύψος. Πολλά φάουλ από το ξεκίνημα, πολύ "ξύλο" γενικά, ένα πρώτο ημίχρονο που πέρασε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση και γενικά ένα ντέρμπι που φαινόταν ότι θα έφευγε χωρίς γκολ και νικητή. Μέχρι που ήρθε το 85ο λεπτό... Λάθος του Γκιλιόνε, ο Λινέτι έδωσε στον Γκαμπιαντίνι κι αυτός με το αριστερό σημάδεψε τη γωνία του Ράντου για το 0-1, το οποίο πανηγυρίστηκε φυσικά τρελά! Για το γόητρο, για το γεγονός ότι η Σαμπντόρια με αυτό το τρίποντο βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, για το γεγονός ότι με αυτή την ήττα παρέμεινε σε αυτή τη ζώνη η Τζένοα...