Σασουόλο - Αταλάντα 1-4: Πήρε μπρος (vid)

Με φόρα από τη νίκη στη Ρώμη, οι Μπεργκαμάσκι έριξαν 4άρα από ημίχρονο στους Νεροβέρντι και διατήρησαν την 3η θέση, ό,τι κι αν γίνει στα ματς της Κυριακής.

Πριν λίγες μέρες η Αταλάντα επικράτησε με 2-0 της Ρόμα στο Olimpico θυμίζοντας τον περσινό της εαυτό και σε ανάλογο mood ήταν και στο Mapei Stadium. Αυτό φάνηκε από νωρίς, άλλωστε, με τον Γκόμες να κάνει το 0-1 στο 6' με εκπληκτική ατομική προσπάθεια. Στο 13' το γύρισμα του Ιλιτσιτς είχε ως αποτέλεσμα το εύκολο 0-2 του Γκούσενς και στο 29' ο Ζαπάτα έδωσε στον Γκόμες, ο οποίος σκόραρε ξανά για το 0-3. Λίγα λεπτά μετά, στο 35', ήταν η σειρά του Κολομβιανού να σκοράρει -με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Χάτεμπερ- ανεβάζοντας το σκορ στο 0-4! Το μόνο που κατάφερε η Σασουόλο, η οποία παραδοσιακά είναι... όσα πάνε κι όσα έρθουν, ήταν να μειώσει στο 62' με το σουτ του Ντεφρέλ εντός περιοχής (1-4). Ετσι, χωρίς να κουραστεί, η Αταλάντα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πήγε στους 13 βαθμούς και κράτησε την 3η θέση (-5 από Ιντερ, -3 από Γιουβέντους).