Ουντινέζε - Μπρέσια 0-1: Τρίποντο με Ρόμουλο (vid)

Το γκολ του 32χρονου μέσου έκανε τη διαφορά στη Dacia Arena, με την Μπρέσια να πανηγυρίζει τη 2η νίκη της σεζόν και την Ουντινέζε να πέφτει σε... κατάθλιψη.

Οι δύο ομάδες προέρχονταν από ήττα και έχουν τον ίδιο στόχο, την παραμονή δηλαδή, οπότε η αναμέτρησης τους παρουσίαζε έξτρα ενδιαφέρον. Τελικά, αυτό που φάνηκε είναι ότι η Μπρέσια έχει πράγματα να δώσει, ενώ η Ουντινέζε έχει πράγματα να αλλάξει... Αγνωστο αν συμπεριλαμβάνεται και ο Ιγκόρ Τούντορ σε αυτά, αλλά με εμφανίσεις σαν κι αυτή, οι Φριουλάνι θα έχουν σοβαρά προβλήματα. Οπως είχαν στη διάρκεια όλου του 90λεπτου δηλαδή, αφού δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πείσουν ότι θα μπορούσαν να νικήσουν. Αντιθέτως, η Μπρέσια έπειθε ότι θα φύγει με αποτέλεσμα και ότι αυτό θα μπορούσαν να ήταν και η νίκη, αν είχε και λίγη τύχη. Και αφού την είχε στο 57ο λεπτό, όταν η μπάλα κόντρα και στον Ντε Μάιο μετά το σουτ του Ρόμουλο για να καταλήξει στα δίχτυα, κράτησε το 0-1 ως το τέλος και αισιοδοξεί για τη συνέχεια, όταν θα μπει και ο Μάριο Μπαλοτέλι στο γήπεδο...