Λάτσιο - Μπολόνια 3-3: Εμειναν στη Serie A οι Ροσομπλού!

Η Μπολόνια απέσπασε χρυσή ισοπαλία (3-3) στο Ολίμπικο από τη Λάτσιο κι εξασφάλισε την παραμονή της στη Serie A!

Σε ένα συναρπαστικό ματς με πέντε γκολ στην επανάληψη, η Μπολόνια απέσπασε ισοπαλία 3-3 από τη Λάτσιο στο Ολίμπικο, έφτασε τους 41 βαθμούς και την επόμενη περίοδο θα αγωνίζεται ξανά στη Serie A. Ετσι, την τελευταία αγωνιστική το βλέμμα θα είναι στραμμένο στο Αρτέμιο Φράνκι, όπου Φιορεντίνα - Τζένοα δίνουν αγώνα επιβίωσης, ενώ η Εμπολι αναζητά διπλό στο Σαν Σίρο για να παραμείνει σίγουρα στην κατηγορία. Η κυπελλούχος Ιταλίας αποθεώθηκε από τους οπαδούς της στο Ολίμπικο και ήταν αυτή που προηγήθηκε μόλις στο 13' με τον Κορέα. Στο β' μέρος οι Ροσομπλού μπήκαν δυνατά και σε ένα δίλεπτο πέτυχαν ισάριθμα γκολ. Στο 50' ο Πόλι έκανε το 1-1 και στο 51' ο Ντέστρο πέτυχε το 2-1. Οι Λατσιάλι απάντησαν στο 59' με τον Μπάστος. Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο 63' ο Ορσολίνι σημείωσε το 3-2. Ωστόσο, ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς διαμόρφωσε το 3-3.