Κάλιαρι - Ρόμα 2-2

Τραγική η Ρόμα και απίθανο... κάζο! Οι Τζιαλορόσι προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο στο τέλος κατέρρευσαν και ισοφαρίστηκαν στο 95' παρά το γεγονός πως η Κάλιαρι αγωνιζόταν με εννέα παίκτες.

Αυτοκτονία... Η Ρόμα έκανε τα πάντα για το... χαρακίρι και το «πέτυχε». Τι και αν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0, τι και αν έχασε πολλές ευκαιρίες, τι και αν στο 93' και το 94' η Κάλιαρι έμεινε με εννέα παίκτες, στο 95' ήρθε το σοκ! Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 2-2 και ο Ντι Φραντσέσκο είναι πιο κοντά από ποτέ στην απόλυση. Οι Τζιαλορόσι μπήκαν δυνατά, πίεσαν τους γηπεδούχους και στο 14ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κριστάντε από πάσα του Κλάιφερτ. Η υπεροχή συνεχίστηκε, Σικ και Κλάιφερτ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα, κάτι όμως που πέτυχε ο Κολάροφ στο 41' με εκτέλεση φάουλ. Ανεβασμένη στην επανάληψη η Κάλιαρι, πίεσε ασφυκτικά και στο 84' ο Ιονίτα έβαλε την ομάδα του στο κόλπο μειώνοντας στο 2-1. Ο Ολσεν στις καθυστερήσεις έσωσε τη Ρόμα, ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκαν δυο παίκτες της γηπεδούχου, οι Σρνα, Καπιτέλι. Ωστόσο, στο 90+5 ήρθε το σοκ για τους φιλοξενούμενους, με τον Σάου να πλασάρει υπέροχα και να διατηρεί το εντός έδρας αήττητο της ομάδας του.