Ουντινέζε - Σασουόλο 1-2

Με γκολ του Σένσι οι Νεροβέρντι επικράτησαν (1-2) της Ουντινέζε και πήραν σπουδαία νίκη για τη μάχη της παραμονής.

Οι διαφορές έχουν μειωθεί πολύ, αρκετές ομάδες παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού και κάθε βαθμός είναι πολύ σημαντικός. Πόσω μάλλον όταν μιλάμε για εκτός έδρας ματς και νίκη. Αυτό που έκανε η Σασουόλο δηλαδή, η οποία πέρασε από τη Dacia Arena και πήγε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Οσο για την Ουντινέζε, μετά το εκπληκτικό ξεκίνημα με τον Μάσιμο Οντο στον πάγκο, επανέρχεται στην... κανονική μορφή της και είναι στη μέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ματς είχε σχετικά καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, υπήρξαν φάσεις και για τις δύο ομάδες και τα γκολ ήρθαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Συγκεκριμένα, στο 42' ο Αντνάν στην προσπάθεια του να απομακρύνει έκανε το 0-1 με αυτογκόλ, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 44' με τρομερό πλασέ του Φοφανά (1-1). Στην επανάληψη η Ουντινέζε φαινόταν καλύτερη και πίεζε περισσότερο αλλά στο 75' ο Πολιτάνο τα έκανε όλα σωστά και σέντραρε για τον Σένσι, ο οποίος εκτέλεσε από κοντά τον Μπισάρι και έδωσε το τρίποντο στη Σασουόλο (1-2).