Λάτσιο - Ελλάς Βερόνα 2-0

Η Λάτσιο έχασε ευκαιρίες με το τσουβάλι στο πρώτο μέρος, όμως με δύο γκολ του Ιμόμπιλε νίκησε 2-0 την Βερόνα στο Olimpico και επέστρεψε στις θέσεις Champions League.

Η Ελλάς είχε να νικήσει την Λάτσιο εκτός έδρας από τη σεζόν που κατέκτησε το Scudetto [1984-85] και η παράδοση αυτή δεν έσπασε. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έβαλε τέλος στο κακό σερί με τις τρεις σερί ήττες [Νάπολι, Τζένοα, Μίλαν] και με τη νίκη με 2-0 χάρη στα γκολ του Ιμόμπιλε, πέταξε την Ιντερ εκτός της 4άδας που οδηγεί στα αστέρια. Ο Ιμόμπιλε ήταν εκτός αυτές τις αγωνιστικές και αυτό ίσως φάνηκε στο πρώτο μέρος στο οποίο ο ίδιος έχασε δύο ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, ενώ ο Λουίς Αλμπέρτο είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

Ευτυχώς για τους τιφόζι και τους ίδιους τους Λατσιάλι, ο Τσίρο 'χτύπησε' στην επανάληψη και για τρίτη σεζόν στην καριέρα του [2013-14, 2016-17] φτάνει στα 22 γκολ στην Serie A. Ο 27χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 55' με σουτ στην κλειστή γωνία του Νίκολας μέσα από την περιοχή και πέντε λεπτά αργότερα σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από χαμένο τετ-α-τετ του Λούλιτς σε ωραία αντεπίθεση με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Λάτσιο (Σιμόνε Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ράντου (80' Μούρτζια), Ντε Βράι, Λουκάκου (75' Λουίζ Φελίπε), Μάρουσιτς, Γουάλας, Λούλιτς, παρόλο, Λουίς Αλμπέρτο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ιμόμπιλε (84' Καϊσέδο).

Ελλάς Βερόνα (Φάμπιο Πέκια): Νίκολας, Βούκοβιτς, Καράτσιολο, Μπόλντορ, Ρόμουλο, Μπούχελ (58' Καλβάνο), Βαλότι, Ρίντερ Μάτος (68' Πέτκοβιτς), Φαρές, Βέρντε (64' Ααρονς), Κιν.