Μίλαν - Μπολόνια 2-1

Στο 3ο ματς του Τζενάρο Γκατούζο οι Ροσονέρι πανηγύρισαν, αφού με δύο γκολ του Μποναβεντούρα επιβλήθηκαν με 2-1 της Μπολόνια.

Το ντεμπούτο του Γκατούζο στον πάγκο της Μίλαν απέκτησε ιστορικές διαστάσεις με αυτό το 2-2 -και τον τρόπο που έγινε- κόντρα στην Μπενεβέντο. Το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του ήταν επίσης άσχημο με την εύκολη, αν και αδιάφορη, ήττα από την Ριέκα. Χρειάστηκε, τελικά, κάνει το εντός έδρας ντεμπούτο του ως προπονητής των Ροσονέρι ο "Ρίνο" για να έρθει η νίκη, αφού με πρωταγωνιστή τον Μποναβεντούρα οι Μιλανέζοι επικράτησαν των Ροσομπλού και μείωσαν στο -3 από την 6η Σαμπντόρια, η οποία έχει ματς λιγότερο.

Από τα πρώτα λεπτά η Μίλαν έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 10', όταν ο Κάλινιτς κατέβασε την μπαλιά του Αμπάτε και ο Μποναβεντούρα με πλασέ έκανε το 1-0. Οι Ροσονέρι δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν για το 2-0, έχοντας φάση στο 20' με τον Σούσο. Δεν το έκαναν και δύο λεπτά μετά είδαν τον Βέρντι, μετά το γύρισμα του Ντέστρο που απέφυγε τον Μουσάκιο, να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι με το αριστερό (1-1). Το ματς είχε καλό ρυθμό, ήταν ανοιχτό και είχε και κάποιες ακόμη φάσεις ως το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Μπονούτσι να αστοχεί με κεφαλιά στο 41' και στο 45' να φλερτάρει με το αυτογκόλ μετά το διώξιμο του Ντοναρούμα στη σέντρα του Παλάσιο.

Στην επανάληψη η Μίλαν πίεσε από νωρίς για να πάρει ξανά το προβάδισμα αλλά η Μπολόνια κρατούσε το 1-1, αν και δυσκολευόταν περισσότερο να βγει μπροστά σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Ο Τζανάρο Γκατούζο έβγαλε τον Αμπάτε για να βάλει τον Κουτρόνε και στη συνέχεια αντικατέστησε και τον Κάλινιτς με τον Αντρέ Σίλβα, για να έρθει τελικά το 2-1 στο 76' ξανά από τον Μποναβεντούρα, αυτή τη φορά με σκαστή κεφαλιά μετά την σέντρα του Αμπάτε. Κι όμως, αμέσως μετά, στο 78', η Μίλαν λίγο έλειψε να πάθει νέο σοκ αφού η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι από το σουτ του Μαζίνα. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι συνέχισε να προσπαθεί για την ισοφάριση, βγάζοντας καλή αντίδραση μετά το δεύτερο γκολ του Μποναβεντούρα, αλλά οι Ροσονέρι κράτησαν το 2-1 και ελπίζουν να καταφέρουν να κάνουν ένα σερί νικών στη συνέχεια.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ντοναρούμα, Αμπάτε (59' Κουτρόνε), Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ροντρίγκες, Κεσί, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Σούσο, Μπορίνι (83' Καλάμπρια), Κάλινιτς (68' Αντρέ Σίλβα).

Μπολόνια (Ρομπέρτο Ντοναντόνι): Μιράντε, Τοροσίδης, Γκονσάλες, Ελάντερ, Μαζίνα (83' Πέτκοβιτς), Νάγκι (64' Ταϊντέρ), Πούλγκαρ, Ντονσά, Βέρντι, Ντέστρο, Παλάσιο (72' Ορζί).