ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Μπέρνλι – Άρσεναλ 1-3 (vid)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 1-2

Με δυο γκολ από τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ που έφτασε στα 22 μέσα στη σεζόν (όσα οι Σαλάχ και Μανέ), η Άρσεναλ, δίχως να κάνει κάτι ιδιαίτερο και χάνοντας και τον Ντίνο Μαυροπάνο με τραυματισμό, επιβλήθηκε 3-1 της Μπέρνλι στο Turf Moor. Κάτω από την Τότεναμ τερμάτισαν ξανά οι «κανονιέρηδες», στην 5η θέση.

Μπορεί στο Europa League να πήρε επιβλητική νίκη κόντρα στη Βαλένθια, όμως, στα εγχώρια, η Άρσεναλ συνέχισε με κάκιστο πρόσωπο. Κι αυτό γιατί στο Turf Moor απέναντι στη Μπέρνλι και με εξαίρεση ένα δοκάρι από τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σε εκτέλεση φάουλ στο 8ο λεπτό, ο Ουνάι Έμερι έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να προσαρμοστεί.

Οι «clarets» απάντησαν στα δοκάρια στο 29' με τον Κρις Γουντ, αφού η άμυνα των «κανονιέρηδων» ήταν τέτοια που επέτρεπε πολλές ανησυχητικές στιγμές για την εστία του Λένο. Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, αγωνίστηκε για κάτι περισσότερο από μισή ώρα, όμως, αποχώρησε αναγκαστικά λόγω τραυματισμού και μπήκε ο Κοσιελνί στη θέση του στα μετόπισθεν. Δεν ήταν καλό το μεσημέρι για τον Έλληνα αμυντικό, πάντως...

Παρά τα όσα είχαν σημειωθεί στο πρώτο ημίχρονο, με τη Σίτι στο Amex να έχει κάνει ήδη ανατροπή και πορεύεται προς την κατάκτηση του τίτλου, η Άρσεναλ βρήκε τρόπο να σκοράρει πολύ γρήγορα στο δεύτερο μέρος. Από λανθασμένο γύρισμα, κατάφερε να κλέψει τη μπάλα και να πλασάρει εύκολα για το 1-0 στο 52ο λεπτό. Ο Γκαμπονέζος στράικερ θα έφτανε και στο 22ο προσωπικό του τέρμα για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο όταν στο 63ο λεπτό θα έβρισκε ξανά δίχτυα από ασίστ του Ιγουόμπι προς το δεύτερο δοκάρι για το 2-0.

Παρ' όλα αυτά, οι «κανονιέρηδες» δεν θα έμεναν ήρεμοι, από τη στιγμή που η άμυνά τους γι' ακόμα μια φορά παρουσίασε σημάδια... κλεισίματος διακόπτη. Αμέσως μετά το δεύτερο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Λένο δίχως να καταφέρει κανείς από τους φιλοξενούμενους να διώξει, ο Μπαρνς πήρε την κεφαλιά για να μειώσει σε 2-1 για τους «clarets». Το τελικό 3-1 για την Άρσεναλ διαμόρφωσε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ενκετία με την Άρσεναλ να χάνει την τετράδα από την Τότεναμ που έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Έβερτον, αλλά να παίρνει την 5η θέση και να εύχεται πλέον να τα καταφέρει μόνη της για το Champions League μέσω του τελικού του Europa...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ (82' Μπρέιντι), Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝιλ (64' Γκούντμουντσον), Μπαρνς, Γουντ (77' Κράουτς)

Άρσεναλ: Λένο, Λιχστάινερ, Μουστάφι, Μαυροπάνος (34' Κοσιελνί), Μονρεάλ, Ελνένι, Γκεντουζί, Μκιταριάν, Γουίλοκ (62' Ενκετία), Ιγουόμπι, Ομπαμεγιάνγκ