Τριάρα η Αρσεναλ, εντυπωσιακός ο Γουίλοκ! (vid)

O 19χρονος Γουίλοκ έγραψε ιστορία, πέτυχε δυο γκολ και η Αρσεναλ επικράτησε εύκολα 3-0 της Μπλάκπουλ εκτός έδρας. Επαναληπτικός για Νιουκάστλ.

Στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε η Αρσεναλ, η οποία επικράτησε εύκολα 3-0 της Μπλάκπουλ εκτός έδρας. Σούπερ ο νεαρός Γουίλοκ, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ, ενώ έγραψε τη δική του ιστορία. Σε ηλικία 19 ετών και 138 ημερών έγινε ο νεαρότερος σκόρερ της ομάδας στο FA Cup από τον Ιανουάριο του 2010 και τον Ααρον Ράμσεϊ (γκολ με Γουέστ Χαμ σε ηλικία 19 ετών και 8 ημερών). Οι Κανονιέρηδες μπήκαν δυνατά, με τον Γουίλοκ να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ στο 37' πέτυχε το 2-0. Οι Λονδρέζοι κατέβασαν ρυθμό, με τον Ιβόμπι να διαμορφώνει το 3-0 στο 82'. Η Κρίσταλ Πάλας άργησε αλλά έσωσε την παρτίδα απέναντι στην Γκρίμσμπι με το τέρμα του Αγιού στο 86ο λεπτό. Με παίκτη λιγότερο από το 2ο λεπτό αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι λόγω της αποβολής του Φοξ. Μεγάλη πρόκριση πήρε η Μπρίστολ Σίτι απέναντι στη Χάντερσφιλντ, χάρη στο γκολ του Μπρόουνχιλ στο 72ο λεπτό. Η Πόρτσμουθ τα κατάφερε στην τελευταία φάση του ματς κόντρα στη Νόριτς με το γκολ του Άντρε Γκριν να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η Νιούκαστλ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Μπλάκμπερν, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ωστόσο πέντε λεπτά πριν το τέλος με το τέρμα του Ρίτσι έφερε το ματς στα ίσα (1-1) και η πρόκριση θα παιχθεί στην έδρα των Ρόβερς.