Αρσεναλ - Χάντερσφιλντ 1-0

Mε εντυπωσιακό ψαλίδι του Τορέιρα στο 83ο λεπτό η Αρσεναλ επικράτησε δύσκολα 1-0 της Χάντερσφιλντ εντός έδρας και βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Αρσεναλ είχε να αντιμετωπίσει την κόπωση, την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία της Χάντερσφιλντ και το άγχος. Για... 83 λεπτά τα βρήκε σκούρα, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Τορέιρα με ένα απίθανο ψαλίδι έδωσε τη νίκη 1-0 στους Κανονιέρηδες, τους έστειλε στην 3η θέση και παράλληλα εκτόξευσε το αήττητο στα 21 παιχνίδια (σε όλες τις διοργανώσεις). Σκληρό ματς, εννέα κίτρινες κάρτες, και μόλις... δυο σουτ on target . Πολύ καλός ο Παπασταθόπουλoς με ιδανικές τοποθετήσεις, όμως θα χάσει το επόμενο παιχνίδι λόγω τιμωρίας. Η Αρσεναλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε τους φιλοξενούμενους, αλλά βρήκε σθεναρή αντίσταση. Σκληρό ματς, ελάχιστες φάσεις, με τη Χάντερσφιλντ να είναι εξαιρετικά στημένη. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν διαδρόμους, ο Λακαζέτ το κατάφερε, σημείωσε γκολ, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τους Λονδρέζους να διαμαρτύρονται έντονα. Ο Εμερι πέρασε στην επανάληψη Ιβόμπι, Μχιταριάν, ο Αρμένιος έδωσε ώθηση και οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί. Βέβαια, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 83ο λεπτό! Ο Γκεντουζί έδωσε στον Ομπαμεγιάνγκ, φανταστικό κατέβασμα από τον Γκαμπονέζο, εξαιρετική σέντρα στο κέντρο της περιοχής και απίθανο ψαλίφι από τον Τορέιρα! Στο 93' ο Παπασταθόπουλος φρόντισε με μια εξαιρετική τοποθέτηση να κρατήσει το μηδέν!

Αρσεναλ: Λένο, Λιχστάινερ (46' Ιβόμπι), Παπασταθόπουλο, Μουστάφι (66' Μονρεάλ), Κολάσινατς, Μπεγιερίν, Τσάκα, Τορέιρα, Γκεντουζί, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (46' Μχιταριάν)