Μπράιτον –Τότεναμ 1-2

Η Τότεναμ έβαλε τέλος στις τρεις διαδοχικές ήττες, επικράτησε 2-1 της Μπράιτον εκτός έδρας και πήρε... ανάσα ψυχολογική!

Νίκη... ηρεμίας για την Τότεναμ, η οποία επικράτησε 2-1 της Μπράιτον εκτός έδρας. Οι Σπερς έβαλαν τέλος στο άσχημο σερί των τριών ηττών (Γουότφορντ, Λίβερπουλ, Ίντερ) και πήραν τα πάνω τους ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Κακό α' μέρος στο βροχερό «AMEX», με τις δυο ομάδες να μη βρίσκουν διαδρόμους για τις αντίπαλες εστίες. Ωστόσο, στο 40ο λεπτό ήρθε το γκολ από το... πουθενά. Ο Τρίπιερ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάρεϊ έδιωξε με το χέρι και ο διαιτητής με αρκετή καθυστέρηση υπέδειξε πέναλτι. Ο Κέιν δεν αστόχησε κι έγινε ο πρώτος παίκτης της Premier League από το 2015 με τις περισσότερες εύστοχες εκτελέσεις. Η Τότεναμ είχε τον έλεγχο και στο 54' έχασε καλή ευκαιρία με τον Ερικσεν, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Η Μπράιτον στην πρώτη καλή ευκαιρία στο 64ο λεπτό βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ του Ντάφι ακυρώθηκε σωστά, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 65' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Κατσανίγκα να κερδίζει τον Κνόκαρτ σε τετ α τετ. Αντίθετα, οι Σπερς είχαν την ουσία και στο 77' ο Λαμέλα πέτυχε με ιδανικό πλασέ το 2-0. Η Μπράιτον το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Κνόκαρτ