Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 4-1

Λίγες ημέρες έπειτα το... αντίο του Βενγκέρ, οι παίκτες του δεν επηρεάστηκαν και χάρη σε ένα δεκάλεπτο ξέσπασμα η Αρσεναλ διέλυσε με 4-1 τη Γουέστ Χαμ. Πιο κοντά στον υποβιβασμό η Στόουκ.

Από το... αντίο του Βενγκέρ στην τεσσάρα κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Ο κόσμος χειροκρότησε τον Αλσατό, πάγωσε στον σοβαρό τραυματισμό του Ελνένι και αποθέωσε τους Κανονιέρηδες για το ξέσπασμα και τα τρία γκολ σε διάστημα επτά λεπτών. Η Αρσεναλ επικράτησε 4-1 των Σφυριών, ουσιαστικά εξασφάλισε την 6η θέση και πάει με άλλον αέρα στον ημιτελικό του Europa League με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μάλιστα στο πρώτο τέταρτο είχε βρεθεί δυο φορές κοντά στο γκολ με τον Αρναούτοβιτς. Κακή η Αρσεναλ στο α' 45λεπτο, ελάχιστες καλές ενέργειες, με τον Λακαζέτ να προσπαθεί, να είναι κινητικός, αλλά να μην έχει βοήθειες. Αντίθετα, στο β' μέρος οι «Κανονιέρηδες» μπήκαν πιο δυνατά και στο 51ο λεπτό ο Μονρεάλ πέτυχε το πέμπτο γκολ του στη σεζόν! Ωστόσο, η Αρσεναλ σε ακόμα ένα ματς παρουσίασε κενά στην άμυνα και στο 64ο λεπτό το πλήρωσε. Ο Λαντσίνι μοίρασε στον ακάλυπτο Αρναούτοβιτς, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα πέτυχε το 1-1. Ο Ομπαμεγιάνγκ μπήκε στο ματς, η γραμμή κρούσης των γηπεδούχων πήρε μπροστά και στο 82' ήρθε το γκολ με έναν... τυχερό τρόπο. Σέντρα σουτ του Ράμσεϊ, άμυνα και Χαρτ έμειναν ακίνητητοι και ο παίκτης της Αρσεναλ πέτυχε το 11ο τέρμα στη χρονιά (έχει και 8 ασίστ). Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Λακαζέτ, ο οποίος με γκολ στο 85' και το 89' διαμόρφωσε το 4-1.

Πάντως, το μυαλό όλων στην Αρσεναλ είναι στον Ελνένι, ο οποίος τραυματίστηκε άσχημα στον αστράγαλο στο 45ο λεπτό και χρειάστηκε να αποχωρήσει με φορείο από το γήπεδο για να υποβληθεί άμεσα σε εξετάσεις.

Αρσεναλ: Οσπίνα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Ράμσεϊ, Ιβόμπι (70΄Ομπαμεγιάνγκ), Τσάκα, Ελνένι (45' Νάιλς), Λακαζέτ, Γουέλμπεκ (88' Τσέιμπερς)

Γουέστ Χαμ: Χαρτ, Κρέσγουελ, Ζαμπαλέτα, Ογκμπόνα, Μαζουάκου (86' Κάρολ), Κουγιατέ, Νομπλ, Μάριο (60' Τσιτσαρίτο), Φερνάντες (60' Λαντσίνι), Ράις, Αρναούτοβιτς

Κοντά στον υποβιβασμό η Στόουκ!
Στο πιο κρίσιμο ραντεβού της σεζόν, η Στόουκ παρουσιάστηκε ασυνεπής, έμεινε στο 1-1 με τη Μπέρνλι εντός έδρας και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην Τσάμπιονσιπ (στο -4 από τη Σουόνσι με δυο ματς περισσότερα). Μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπαντού Εντιαγιέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φανούν ουσιαστικοί για να σφραγίσουν το τρίποντο. Ετσι, στο 62΄ο Άσλεϊ Μπαρνς πάγωσε το Μπριτάνια πετυχαίνοντας το 1-1. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις οι Κλάρετς είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Γκούντμουντσον να φύγουν με το διπλό!

Сток Сити - Бёрнли. Обзор матча. Англия. Премьер-лига 2017/18. 35 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Арсенал – Вест Хэм. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.