Γουέστ Χαμ - Αρσεναλ 0-0

Η Γουέστ Χαμ είχε δοκάρι στο 90' και η Αρσεναλ είναι... ικανοποιημένη που δεν έχασε (0-0) στο ντέρμπι του Λονδίνου. Τρίτη διαδοχική γκέλα και στην 7η θέση οι Κανονιέρηδες. Στην τετράδα οι Σπερς, τεσσάρα η Λέστερ στο Σεντ Μέρις.

H Γουέστ Χαμ βρέθηκε μια ανάσα από δεύτερο διαδοχικό τρίποντο σε λονδρέζικο ντέρμπι, αλλά το δοκάρι της έβαλε φρένο. Τα Σφυριά έμειναν στο μηδέν με την Αρσεναλ, πήραν βαθμολογική ανάσα, ενώ έστειλαν τους Κανονιέρηδες στην 7η θέση. Ακόμα μια κακή εμφάνιση για την ομάδα του Βενγκέρ και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οκτώ ομάδες έχουν περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας από αυτή (9 βαθ.). Οι Κανονιέρηδες μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πίεσαν με τον Αλέξις, ενώ είχαν δοκάρι με τον Ιβόμπι. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και σημείωσαν γκολ με τον Αρναούτοβιτς, το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η ομάδα του Αλσατού ήταν πιο επιθετική στην επανάληψη, αλλά τόσο ο Ζιρού όσο και ο Οζίλ έχασαν καλές ευκαιρίες να βρουν δίχτυα. Στο 74ο λεπτό ο Γερμανός νικήθηκε από τον Αντριάν, για να φτάσουμε στο 90ο λεπτό και στη φάση του ματς. Ο Τσιτσαρίτο βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, αλλά δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή...

Τετράδα οι Σπερς!
Η Τότεναμ βρίσκει ρυθμό, πέτυχε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη και πάτησε ξανά τετράδα. Οι Σπερς επικράτησαν 2-0 της Μπράιτον χωρίς να ιδρώσουν, ενώ αν ήταν πιο αποτελεσματικοί θα είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν, αλλά Σον και Κέιν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Η κατοχή ήταν συντριπτική για τους Λονδρέζους (80%) και στο 40' ήρθε το γκολ με σέντρα σουτ του Οριέ! Η Μπράιτον ήταν ανύπαρκτη επιθετικά και η πρώτη φάση ήρθε στο 70', αλλά το σουτ του Χέμεντ μπλόκαρε ο Γιορίς. Ο Κέιν είδε το σουτ να βρίσκει το δοκάρι, ενώ στο 87' ο Σον διαμόρφωσε το 2-0!

Τρένο η Λέστερ
Δεν σταματά πουθενά το τρένο που λέγεται Λέστερ, καθώς μετά το 2-3 στην Νιούκαστλ, πέτυχε δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος της Σαουθάμπτον με το εντυπωσιακό 1-4 και έφτασε τις 4 σερί στην Premier League. Η ομάδα του Κλοντ Πιέλ άνοιξε το σκορ με τον Μαχρέζ στο 11' και ο Σίνζι Οκαζάκι έκανε το 0-2 στο 32'. Ο Κινγκ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Foxes πριν έρθει το ημίχρονο (38') για το 0-3 και στην επανάληψη ο Γιοσίντα μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε για την Λέστερ με το δεύτερο γκολ του ο Οκαζάκι στο 69'. Στην 8άδα είναι πλέον η Λέστερ και... απέχει μόλις 5 βαθμούς από την 4άδα.

Ανάσα η Εβερτον, ελεύθερη πτώση η Νιούκαστλ
Σταματημό δεν έχει η κατρακύλα της Νιούκαστλ. Μετά το 0-1 που της πήρε η Εβερτον, έφτασε τις οκτώ αγωνιστικές δίχως νίκη και βρίσκεται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς πράγματα συμβαίνουν στην κεφαλή του club με επικείμενη πώληση μετοχών. Αυτά φυσικά δεν απασχολούν τα Ζαχαρωτά που με τον Σαμ Αλαρνταϊς στον πάγκο τους βρήκαν καλή σειρά και ξεκόλλησαν. Ο Ρούνεϊ (27') με κοντινή προβολή και το 9ο φετινό του γκολ χάρισε το τρίποντο στην Εβερτον, που μετράει τρεις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία.