Ισόπαλη με Χιλή η Πολωνία! (vid)

Ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με τη Χιλή αναδείχθηκε η Πολωνία, στο πιο δυνατό φιλικό της τεστ ενόψει Μουντιάλ.

Η Πολωνία ήταν καλή επιθετικά κόντρα στη Χιλή, αλλά στα μετόπισθεν είχε κενά και το... πλήρωσε. Η ομάδα του Λεβαντόφσκι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στο Πόζναν με τους Νοτιοαμερικάνους στο πιο δυνατό φιλικό τεστ ενόψει Μουντιάλ. Οι Πολωνοί θα έχουν ακόμα μια πρόβα πριν το μεγάλο ραντεβού στη Ρωσία, αφού την Τρίτη θα παίξουν με τη Λιθουανία. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, εκμεταλλεύθηκαν αδυναμίες και στο 18' ο Φερνάντες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Πολωνία στην πρώτη της καλή ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 30ο λεπτό ο Κριχόβιακ έκλεψε, μοίρασε στον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με σουτάρα πέτυχε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Σέντρα του Γκροζίσκι και ο Ζιελίνσκι εύκολα πέτυχε το 2-0. Η Χιλή αντέδρασε και στο 38' μείωσε. Ο Σαγκαλ έκανε τη σέντρα και ο Βαλδές ακάλυπτος με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Στο 56' η Χιλή έφερε το ματς στα ίσα με απίθανο σουτ του Αλμπορνόθ. Πάντως, η Πολωνία θα μπορούσε να πάρει τη νίκη γοήτρου, αλλά ο Μίλικ έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ.