Βιγιαρεάλ - Θέλτα 1-3: Πήρε ανάσα... (vid)

Η Θέλτα έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση επικράτησε 3-1 της Βιγιαρεάλ εκτός έδρας και πήρε βαθμολογική ανάσα. Σημαντικό διπλό για την Αλαβές.

Εντυπωσιακός ο Ιάγο Άσπας, εξαιρετική και η Θέλτα η οποία επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Βίγο πέτυχε μόλις την τρίτη νίκη στη σεζόν και μπορεί να μη βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο πήρε βαθμολογική ανάσα. Ο Σίστο άνοιξε το σκορ στο 54΄, όμως ο Τσουκουέζε στο 59' έφερε το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ο Ιάγο Άσπας με δυο γκολ στο 79' και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 3-1.

Διπλό... ανάσα για την Αλαβές, η οποία επικράτησε 2-0 της Εϊμπάρ και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη! Βέβαια, για να φτάσει στο τρίποντο χρειάστηκε... υπομονή και ουσία, μιας και όλα έγιναν στο τελευταίο πεντάλεπτο! Ο Χοσελού ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού βρήκε δίχτυα στο 85ο λεπτό και στο 90'.