Μπέτις – Έιμπαρ 1-1: Τέσσερα ματς αήττητη

Η Έιμπαρ έφυγε με ισοπαλία 1-1 από την έδρα της Μπέτις, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες, και τρέχει αήττητο σερί 4 αγώνων.

Η Έιμπαρ ταξίδεψε στην Σεβίλλη για το ματς με την Μπέτις σε καλή κατάσταση. Οι γηπεδούχοι, όμως, πίεσαν από το πρώτο λεπτό και απλά δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Έτσι, το πλήρωσαν, όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Ορεγιάνα έκανε το 0-1 στο 34’. Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη, με τους παίκτες του Ρούμπι να προσπαθούν, να δημιουργούν ευκαιρίες και τελικά να λυτρώνονται στο 66’, όταν ο Μορόν έκανε το 1-1. Στο τέλος, μάλιστα, θα μπορούσαν να φτάσουν και στην ανατροπή, όταν στο 91’ η Έιμπαρ έμεινε με 10 παίκτες, με τον Εσκαλάντε να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά το γκολ που πέτυχαν από το φάουλ να ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR για να μείνει το 1-1.