Πέρασμα ηρεμίας για την Βαλένθια (vid)

Η Βαλένθια πέρασε από το Nuevo San Mames επικρατώντας της Μπιλμπάο με 1-0 και επανέφερε την ηρεμία στο στρατόπεδο της. Σταμάτησε στα 17 ματς το εντός έδρας αήττητο σερί της Μπιλμπάο.

Η Μπιλμπάο ήθελε να εκμεταλλευτεί τα εξωαγωνιστικά θέματα της Βαλένθια και να πάρει τη νίκη που θα την οδηγούσε στην κορυφή της βαθμολογίας. Από τα πρώτα λεπτά το ματς ήταν ανοικτό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ με τους φιλοξενούμενους να χτυπάνε σε μια υποδειγματική αντεπίθεση με τον Τσερίσεφ στο 27ο λεπτό.

Στη συνέχεια η Μπιλμπάο προσπάθησε να αντιδράσει και είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Ινάκι Γουίλιαμς, αλλά ο Σίλεσεν και στη συνέχεια το δοκάρι αρνήθηκαν την ισοφάριση. Από την πλευρά της η Βαλένθια στις αντεπιθέσεις μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ και να καθαρίσει το ματς με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Θελάδες στον πάγκο της Βαλένθια, την ώρα που η Μπιλμπάο είδε το αήττητο εντός έδρας σερί της να σταματάει στα 17 παιχνίδια.