Αθλέτικ Μπιλμπάο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 2-0 της Ρεάλ Σοσιεδάδ στο ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των Βάσκων ήταν η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που επικράτησε της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0. Το παιχνίδι κύλησε καλά για τους γηπεδούχους από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Μόλις στο 11', ο Γουίλιαμς με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Το 2-0, έγινε στο 28' με σουτ του Ραούλ Γκαρσία και το ημίχρονο έληξε με αυτό το σκορ και την Αθλέτικ να έχει ένα ισχυρό προβάδισμα.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ Σοσιεδάδ βγήκε μπροστά κι έψαξε το γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι. Η μπάλα κούνησε το... πλεκτό στο 65', αλλά το VAR ακύρωσε σωστά για οφσάιντ το τέρμα του Ισάκ. Από εκεί και πέρα το 2-0 δεν άλλαξε σε καμία φάση, με την Αθλέτικ να είναι η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι.