Πρώτη νίκη η Θέλτα, βαθμό η Μπιλμπάο! (vid)

Η Θέλτα πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν, καθώς επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Βαλένθια. Ισόπαλη 1-1 με τη Χετάφε εκτός η Αθλέτικ!

Η Θέλτα πέτυχε την πρώτη νίκη της στη σεζόν, καθώς επικράτησε 1-0 της Βαλένθια στο Balaídos. Η ομάδα του Βίγκο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, πιο ουσιαστική και πήρε τους πρώτους βαθμούς στη φετινή La Liga. Η Θέλτα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 15' ο Φερνάντες από πάσα του Σουάρεθ πέτυχε το 1-0. Η απογοητευτική Βαλένθια πίεσε, ρίσκαρε, αλλά δεν είχε την ουσία να πάρει κάτι περισσότερο. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Σίλεσεν νίκησε τον Σουάρεθ.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Χετάφε και Μπιλμπάο και όλα έγιναν στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρθία από πάσα του Κάπα πέτυχε το 1-0, ωστόσο ο Μάτα στο 12' από ασίστ του Κουκουρέγια διαμόρφωσε το 1-1. Αήττητη έμεινε η Μπιλμπάο, πρώτος βαθμός για τους γηπεδούχους.