Λεγανές - Βαλένθια 1-1

Κώστας Ζάλιαρης

Τέσσερις διαδοχικές ισοπαλίες για τη Βαλένθια στη LaLiga, αφού ρίσκαρε και στην έδρα της Λεγανές με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ στο 89' και να ολοκληρωθεί το ματς με το σκορ στο 1-1! Χαμένο τετ-α-τετ στο 92' για την απόλυτη ανατροπή από τον Εν-Νεσίρι...

Η Βαλένθια μπήκε στο παιχνίδι πιάνοντας τη Λεγανές από τον λαιμό και ευτύχησε να προηγηθεί με τη δεύτερη καλή της στιγμή μπροστά στα αντίπαλα καρέ. Αφού πρώτα ο Γκαγιά στο 10ο λεπτό τράνταξε το δοκάρι της εστίας του Κουέγιαρ με δυνατό αριστερό σουτ, ήρθε ο Κοντογκμπιά με κεφαλιά στο 22' να σκοράρει και να γράψει το 1-0 για τις «νυχτερίδες». Στη φάση του γκολ υπάρχει υποψία επιθετικού φάουλ, αλλά ο ρέφερι που ήταν ακριβώς μπροστά, δεν θέλησε να συμβουλευθεί το VAR.

Η απάντηση από πλευράς Λεγανές ήταν μια εξαιρετική κεφαλιά του Εν-Νεσίρι στο 26', με τον Νέτο να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση και να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του Μαρθελίνο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν πολύ περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν κλείσει τη Βαλένθια στο μισό της γήπεδο αποκτώντας τον έλεγχο της αναμέτρησης, όμως στο 61' λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς ο Μορένο με το αριστερό σουτ που έφυγε λίγο άουτ σε ξαφνική επίθεση. Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα δεν τα παράτησε και κατάφερε στο 89ο λεπτό του αγώνα να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Ελ Ζαρ να γυρίζει από δεξιά και τον Μπρέθγουαϊτ με διπλή προσπάθεια να καταφέρνει να νικήσει τον Νέτο για το τελικό 1-1. Στο 92' ο Εν - Νεσίρι βρέθηκε ολομόναχος απέναντι από τον πορτιέρε της Βαλένθια και νικήθηκε, χάνοντας τεράστια στιγμή για την ολοκληρωτική ανατροπή...