Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 0-2

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω τις δυο διαδοχικές ισοπαλίες, πέρασε από το Μαδριγάλ και με το 2-0 επί της Βιγιαρεάλ βρέθηκε στο +5 από τη Βαλένθια. Αλλαξε το ματς η αποβολή του Ράμπα.

Η Μπαρτσελόνα έβαλες τέλος στις... γκέλες, πέρασε από το Μαδριγάλ και πήρε ανάσα! Οι Καταλανοί επικράτησαν 2-0 της Βιγιαρεάλ και βρέθηκαν στο +5 από τη Βαλένθια. Ο Μέσι έφτασε τα 49 γκολ στο 2017, περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη στα top five ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Σημείο - κλειδί για την εξέλιξη του ματς η αποβολή του Ράμπα στο 60'.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 4ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά η κεφαλιά του Πικέ τράνταξε το δοκάρι. Η Βιγιαρεάλ αντέδρασε και στο 16' ο Σοριάνο... υποχρέωσε τον Τερ Στέγκεν σε απίθανη επέμβαση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, την κατοχή, όχι όμως και την ουσία. Ο Μέσι προσπάθησε με ατομικές ενέργειες, αλλά δυο φορές τα σουτ κατέληξαν άουτ. Ο τραυματισμός του Σεμέδο στο 48', έφερε την είσοδο του Καστιγιέχο. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί, αλλά τα κενά στον άξονα ήταν περισσότερα. Ο Πάκο μπήκε στο 58΄ και οι Καταλανοί έκαναν δυο φάσεις σε ένα λεπτό! Ο ίδιος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Ασένχο, ενώ το πλασέ του Μέσι κατέληξε μόλις άουτ. Στο 60ο λεπτό ο Ράμπα... πρόδωσε την ομάδα του, αφού με «δολοφονική» προβολή στον Μπουσκέτς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Η Μπαρτσελόνα έστειλε... μήνυμα στο 67' με το δοκάρι του Σουάρες και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ! Υπέροχη ασίστ του Πάκο, ο Ουρουγουανός πέρασε τον Ασένχο και πέτυχε το 1-0. Στο 81' ο Σουάρες έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει ξανά, αφού το πλασέ κατέληξε άουτ. Στο 83' ο Μέσι σφράγισε τη νίκη, αφού με υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Γκασπάρ, Κόστα, Ρουίθ, Αλβαρο, Σεμέδο (48' Καστιγιέχο), Σοριάνο (64' Ρουκάβινα), Τριγκέρος, Ερνάντες, Μπακαμπού, Ράμπα

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Βερμάελεν, Πικέ, Αλμπα, Ράκιτιτς, Παουλίνιο (68' Παουλίνιο), Μπούσκετς (86' Γκόμες), Ρομπέρτο, Σουάρεθ (58' Πάκο), Μέσι, Σουάρες

Вильярреал - Барселона. Обзор матча. Ла Лига 2017/18. Тур 15 от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.