Κύπελλο Ελλάδας: Στην παράταση ο Ολυμπιακός Βόλου, στα πέναλτι η Καλαμάτα

Ο Ολυμπιακός Βόλου απέκλεισε στην παράταση κι εκτός έδρας την Αταλάντη, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στη συνέχεια του θεσμού, ενώ Καβάλα και Καραϊσκάκης έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι, με τους Μεσσήνιους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην 5η φάση.

Αταλάντη - Ολυμπιακός Βόλου 2-3: Το «θρίλερ» έληξε στην παράταση

Εντυπωσιακή διακύμανση κι αγωνία που κράτησε ως το 118’ της παράτασης έζησαν οι θεατές της αναμέτρησης της Αταλάντης με τον Ολυμπιακό Βόλο και τελικά αυτοί που χαμόγελασαν ήταν οι Θεσσαλοί, σκοράροντας λίγο πριν το φινάλε του επιπλέον χρόνου και πανηγυρίζοντας την πρόκριση. Ο Σκοπελίτης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (10’), όμως ο Χαίκάλης ισοφάρισε λίγα λεπτά αργότερα (13’). Πριν εμπεδωθεί η ισοπαλία, ο Κουτσιανικούλης έβαλε ξανά τους «ερυθρόλευκους» σε θέση οδηγού (18’), αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια με τον Μαλισσόβα (53’). Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ο Ράντι σκόραρε για τη νίκη κι έστειλε τον Ολυμπιακό στην 4η φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πόντου.

Οι συνθέσεις:

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μαρκόπουλος, Πάπος, Λυτάκης, Τσακανίκας, Αντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μαλισσόβας, Δήμος, Αντωνίου, Χαϊκάλης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς, Ράντι, Τσίτας

Καλαμάτα - ΑΕ Καραϊσκάκης: Στα πέναλτι οι Πελοποννήσιοι

Στο άλλο παιχνίδι που κρίθηκε μετά την κανονική διάρκεια, η Καλαμάτα και ο Καραϊσκάκης έμειναν στο «μηδέν» ως το 120’ και πήραν θέση στην άσπρη βούλα. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και με σκορ 4-3 προκρίθηκαν στη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης, Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Jokic, Μπάμπης, Vukmirovic, Στεργίδης, Κουιρουκίδης, Αλεξόπουλος.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστραβος, Αλμπάνης, Καπιας, Kushta, Ψιανος, Μασούρας, Παπανίκου, Τσότσης