Περισσότερες νίκες ο ΠΑΟΚ, τις προκρίσεις ο Πανιώνιος (vids)

Σταύρος Σουντουλίδης

Πανιώνιος και ΠΑΟΚ τα λένε στον έναν από τους δύο ημιτελικούς του Κυπέλλου με τον Δικέφαλο του Βορρά να μετράει παραπάνω νίκες, αλλά τους Νεοσμυρνιώτες περισσότερες προκρίσεις σε διπλούς αγώνες.

ΠΑΟΚ - Λάρισα με προσφορά ημέρας*, αμέτρητα ειδικά στοιχήματα και forzato cashout*! (21+) * Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

Την Πρωτομαγιά του 1955, ο Πανιώνιος υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Πρωταθλητής Θεσσαλονίκης, τότε, ο «Δικέφαλος» με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαδάκη επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-2, παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 22ο λεπτό, λόγω αποβολής του Χουρμπαυλιάδη, ο οποίος είχε χτυπήσει εκτός φάσης τον (μπαμπά) Σαραβάκο.

Τον Ιούνιο του 1970 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στα προημιτελικά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, χάρη σ’ ένα γκολ του Γιώργου Κούδα στο 61ο λεπτό και κυρίως χάρη στις εντυπωσιακές αποκρούσεις του τερματοφύλακα Χριστοδούλου!

Πέντε χρόνια μετά, πάλι σε μονό προημιτελικό, που έγινε στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ πέρασε επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) και σκόρερ τον Χρήστο Τερζανίδη, ενώ τη σεζόν 1981-82 η σειρά των προημιτελικών ήταν συναρπαστική, με τους «ασπρόμαυρους» να επικρατούν 1-0 στον πρώτο αγώνα της Θεσσαλονίκης (Δαμανάκης 10’) και παίρνουν την πρόκριση, παρά την ήττα τους με 2-1 στη Νέα Σμύρνη. Ο Δημήτρης Σαραβάκος είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (26’), αλλά το γκολ του Θωμά Σίγγα, τρία λεπτά αργότερα, ήταν αυτό που χάρισε στο «Δικέφαλο» το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Τη σεζόν 1986-87 οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν την πρώτη τους πρόκριση επί του ΠΑΟΚ, στη φάση των «32» του θεσμού, κερδίζοντας με το ευρύ 3-0 τον πρώτο αγώνα, ενώ στη ρεβάνς της Τούμπας, με ήρωα τον Αντώνη Μανίκα, που απέκρουσε πέναλτι του Γιώργου Σκαρτάδου, οι Νεοσμυρνιώτες προκρίθηκαν, παρά την ήττα τους με 1-0 (Μπανιώτης 72’).

Η μεγάλη ανατροπή για τον Πανιώνιο ήρθε στη φάση των προημιτελικών τη σεζόν 1988-89. Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ πήρε ένα «καθαρό» σκορ-πρόκρισης (2-0), με τα γκολ του Μάικ Σμολ (17’) και του Γιώργου Σκαρτάδου (88’), αλλά στη ρεβάνς της Νέας Σμύρνης ήρθαν τα πάνω-κάτω! Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Θωμά Μαύρο, που έβλεπε τον Νίκο Αλέφαντο και «φτιαχνόταν», εξαιτίας της απόφασης του να τον διώξει δύο χρόνια πριν από την ΑΕΚ, οι «κυανέρυθροι» έφεραν… Τούμπα τα προγνωστικά.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με γκολ του Μαύρου, ο Σκαρτάδος είχε δοκάρι και δύο μεγάλες ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ, ο Αποσπόρης ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου ένα λεπτό πριν από το τέλος της, ο σπουδαίος επιθετικός «εκτέλεσε» τον Γκιτσιούδη και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Με τη λήξη του αγώνα οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ήρθαν στα χέρια, έπεσε ξύλο, με μπουνιές και κλωτσιές, ενώ στο γήπεδο υπήρχαν και οπαδοί του… Ολυμπιακού (!), οι οποίοι δημιούργησαν επεισόδια, με προφανή στόχο τους παίκτες και τους φίλους του ΠΑΟΚ.

Είκοσι χρόνια πριν…

Με δύο εύκολες νίκες (4-0 στην Τούμπα, 3-2 στη Νέα Σμύρνη) ο «Δικέφαλος» τη σεζόν 1996-97 πήρε την πρόκριση, για να φτάσουμε στους ημιτελικούς της περιόδου 1988-89, με τον ΠΑΟΚ να έχει όπως και τώρα τη ρεβάνς στην έδρα του.

Ο πρώτος ημιτελικός κρίθηκε από ένα γκολ του Λεωνίδα Βόκολου στις καθυστερήσεις και δύο εβδομάδες μετά πάνω από 25.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στην Τούμπα για τον δεύτερο ημιτελικό. Εκεί, τα όνειρα των «ασπρόμαυρων» για συμμετοχή στον τελικό έσβησαν πολύ νωρίς όταν στο 23ο λεπτό ο Δημήτρης Ναλιτζής εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη απομάκρυνση της μπάλας από τον Τάσο Τασιόπουλο, σκοράροντας για τον Πανιώνιο και δίνοντάς του μια παλικαρίσια πρόκριση και λίγο αργότερα και το κύπελλο σκοράροντας στον τελικό απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ και ο Αναστασιάδης τα’ χαν με το διαιτητή Μπέγκο, ο Βρύζας ισοφάρισε σε 1-1 στο 82ο λεπτό, αλλά ελάχιστοι θυμούνται αυτό το γκολ…

Πριν από δύο χρόνια ΠΑΟΚ και Πανιώνιος βρέθηκαν αντιμέτωποι εκ νέου στα προημιτελικά και όλα κρίθηκαν από το εκτός έδρας γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο πρώτο ματς της Νέας Σμύρνης. Το 1-1 έδωσε στο «Δικέφαλο» την πρόκριση, καθώς στη ρεβάνς της Τούμπας οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες ΠΑΟΚ – Πανιώνιο στο θεσμό του Κυπέλλου:

01/05/55: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 2-4 (11’, 75’ Χρονόπουλος - 14’, 32’ Καραφουλίδης, 40’ Κουιρουκίδης, 70’ Γερούδης) (Προημιτελικά)

14/06/70: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-0 (63’ Κούδας) (Προημιτελικά)

30/04/75: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-0 (35’ Τερζανίδης) (Προημιτελικά)

31/03/82: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-0 (12’ Δαμιανάκης) (Προημιτελικά)

28/04/82: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 2-1 (27’ Σαραβάκος, 75’ Μαυρίκης - 29’ Σίγγας) (Προημιτελικά)

21/01/87: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 3-0 (5’ πέν. Όουεν, 37’, 48’ Αποσπόρης) (Φάση των «32»)

04/02/87: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-0 (73’ Μπανιώτης)

01/02/89: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 2-0 (17’ Σμολ, 88’ Σκαρτάδος) (Προημιτελικά)

15/02/89: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 3-0 (35’, 119’ Μαύρος, 47’ Αποσπόρης) (Προημιτελικά)

02/10/96: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 4-0 (28’ Αλεξίου, 32’ πέν. Τουρσουνίδης, 38’ Πις, 70’ Κατσούρης) (Φάση των «32»)

14/11/96: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 2-3(84’ Σαπουντζής, 85’ Μάντζιος - 19’, 65’ Ζουμπούλης, 56’ Ντιμκόφσκι) (Φάση των «32»)

04/03/98: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-0 (90’ Βόκολος) (Ημιτελικά)

18/03/98: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 1-1 (82’ Βρύζας - 23’ Ναλιτζής) (Ημιτελικά)

27/01/16: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-1 (Προημιτελικά)

11/02/16: ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 0-0