Επελαύνει η Παναχαϊκή!

Ασταμάτητη είναι η Παναχαϊκή με τους Πατρινούς να επικρατούν με 2-1 του Εργοτέλη και να κάνουν το τρία στα τρία. Νίκες για Κισσαμικό, ΑΕ Καραϊσκάκης, Σπάρτη και ΟΦΗ, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν οι Πανσερραϊκός και Καλαμαριά.

Παναχαϊκή – Εργοτέλης 2-1

Δεν λέει να σταματήσει την επέλασή της η Παναχαϊκή. Οι Πατρινοί ξεπέρασαν και το εμπόδιο του Εργοτέλη επικρατώντας με 2-1 και έκαναν το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα, μένοντας στην κορυφή μαζί με τον Άρη. Ο αγώνας στο γεμάτο γήπεδο της Αγυιάς προσέφερε πλούσιο θέαμα, καθώς και οι δύο ομάδες προσπάθησαν, δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι μόλις στο δέκατο δευτερόλεπτο με τον Στεργίδη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των Κρητικών και να πετυχαίνει το πιο γρήγορο γκολ του πρωταθλήματος. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι και αφού έχασαν διπλή τεράστια ευκαιρία στο 10' με τον Κάιπερς τον οποίο νίκησε ο Βρονταράς, κατάφεραν και ισοφάρισα με τον Κάιπερς στο 25'.

Και το δεύτερο ημίχρονο είχαμε πολλές φάσεις με τους του Τάκη Γκώνια να χάνουν ευκαιρία μόλις στο 46' με τον Σταματάκο, ενώ ο Κυνηγόπουλος είδε τον Λαδά να του τρώει την μπουκιά από το στόμα στο 51'. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να χάνουν ευκαιρίες, οι Πατρινοί σκόραραν δύο φορές με τον Φωτάκη και τον Μωραΐτη με τα γκολ να ακυρώνονται σωστά ως οφσάιντ και κατάφεραν στο 78' να πετύχουν το 2-1 με τον Μωραΐτη σε μια δύσκολη φάση φάση, καθώς ενδεχομένως και σε αυτή την φάση ο σκόρερ να ήταν πιο μπροστά. Το 2-1 παρέμεινε ως το τέλος και η Παναχαϊκή πήρε την σπουδαία νίκη

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (49′ Φουρλάνος), Σωτηράκος, Μακρυδημήτρης, Φωτάκης, Μουστακόπουλος (72′ Λουμπαρδέας), Γκίνο, Αποστολόπουλος, Στεργίδης, Μωραΐτης

Εργοτέλης (Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Βογιατζής, Μπούζας (84′ Αγγελόπουλος), Μπουτζάκης (88′ Πάτρας), Κάιπερς, Σταματάκος (72′ Εντιαγέ), Ζόζεφ

Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 3-3

Ματσάρα στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκό και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να πετυχαίνουν από 3 γκολ, στην πιο αμφίρροπη αναμέτρηση της αγωνιστικής. Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για τους γηπεδούχους στο πρωτάθλημα, ενώ οι Πόντιοι έφτασαν τουε 5.

Όσον αφορά την αναμέτρηση ο Γκούρτσας στο 35' άνοιξε το σκορ με το 1-0 να παραμένει στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο όμως είχαμε άλλον αγώνα, καθώς μπήκαν όχι ένα και δύο αλλά πέντε γκολ.

Αρχικά ο Δούμτσος στο 57' έκανε το 2-0 με τον Βεργώνη να μειώνει στο 59' για τους φιλοξενούμενους. Πριν προλάβει ο Απόλλωνας να μπει στο ματς, ο Παπουτσογιαννόπουλος έκανε το 3-1 στο 62' και όλοι νόμισαν πως τελείωσε ο αγώνας.

Όχι όλοι, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τον έναν βαθμό. Αρχικά μείωσαν με τον Μπρίτο στο 75' και στο 85' ο Βεργώνης με το δεύτερο τέρμα του διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Πανσερραϊκός (Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Παπουτσογιαννόπουλος (76′ Ρούτσης), Φουσού, Πόζογλου, Δούμτσιος (80′ Γκέκας), Τσιμίκας, Γκούρτσας

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης (52′ Λιόνης), Γεωργιάδης, Καπίας, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Βεργώνης, Φάμπιο, Συμελίδης, Μπρίτο (46′ Μιλοσάβλιεφ), Χασομέρης (46′ Κυβελίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναιγιάλειος 1-0

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας, που έκανε… σεφτέ κόντρα στον Παναιγιάλειο εντός έδρας νικώντας τον με 1-0.

Οι γηπεδούχοι, ήταν ανώτεροι σε όλη την αναμέτρηση, όμως στο πρώτο μέρος δεν έβρισκαν τον τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Έτσι, το 0-0 έμεινε ως φυσικό επόμενο μιας και δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου φάσεις στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, ο Παναιγιάλειος ήταν αυτός που άγγιξε το γκολ. Ο Αρναρέλλης έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ στο 67’ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι, το κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο 72’. Τότε ο Ποζατζίδης μετά από ασίστ του Τζέκου έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Ποζατζίδης, Θεοδωράκης, Ρουσσάκης, Σουντουρά, Σταματάκης (85’ Χατζάρας), Μπιτέλης (90’ Μασούρας), Πλαβούκος, Τζέκος, Κονέ (79’ Μπούσδρας).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος (84’ Ντέμο), Παπαχρήστος, Σμίλτος, Ιντζίδης, Μπρους, Καζναφέρης (77’ Σταματής), Αρναρέλλης (77’ Γκούφας), Κριστέτο, Γεωργακόπουλος, Σκαρτσίλας.

ΑΟΧ Κισσαμικός – Αχαρναϊκός 4-1

Γκολ και θέαμα από τον ΑΟΧ κόντρα στον Αχαρναϊκό. Οι Κρητικοί επικράτησαν 4-1, είχαν τρία δοκάρια και ένα άστοχο πέναλτι.

Ήταν δεδομένο πως ο ΑΟΧ θα είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αχαρναϊκό που δεν είχε δηλώσει καν προπονητή στον πάγκο! Αυτό φάνηκε από πολύ νωρίς, έχοντας δοκάρι στο 13’ με τον Γκίνη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ξύδας κατάφερε κι έκανε το 1-0. Ο Γκίνης στο 34’ τελικά κατάφερε να σκοράρει και να κάνει το 2-0, πριν ο Αχαρναϊκός μειώσει στο 40’ σε 2-1 με τον Τζανέτο. Με την συμπλήρωση 45 λεπτών, ο ΑΟΧ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Ξύδα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 51’ με τον Ντάγκρα, πριν ο ίδιος πάρει το… ριμπάουντ και σκοράρει για το 3-1. Στο 72’, ο Ξύδας και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 4-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Κισσαμικού είχε και τρίτο δοκάρι με τον Παντελάκη. Τέλος, ο Αχαρναϊκός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Καρδάση με δεύτερη κίτρινη.

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης, Γκίνη (76' Μεγαρίτης), Λεμονής (76' Τασιούλης), Ξύδας, Ντάγκρας (70' Βρεττός), Λεό.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Καλογεράκος, Καρδάσης, Κυριαζόπουλος, Μεγαλοοικονόμου, Ιωακειμίδης (75' Καλαμιώτης), Τζανέτος (69' Τζανουλίνος), Χαραλαμπόπουλος, Καρβουνίδης, Ξαγοράρης, Τοπτίδης, Εζουμέζου (56' Γεωργόπουλος).

Βέροια-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-2

Μεγάλη νίκη για την ΑΕ Καραϊσκάκης μέσα στην Βέροια. Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 2-0 και έφτασαν τους 6 βαθμούς, αφήνοντας την... βασίλισσα στους 3. Στο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 53' με τον Χούσο, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Βέροια (Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Σουλιώτης, Καψάλης, Κοζάκης (78′ Γιαμποα), Δαμιανάκης, Λάσκαρης, Μπλέτσας (59′ Οφέι), Λίταινας (46′ Νύκταρης), Μπαστιάνος, Ουνγιαλίδης, Βανκεβάι

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Τσοντάκης (24′ λ.τρ. Χούσος), Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Κόλινς, Μακρής, Γυφτοκώστας, Κυριάκης, Μακρίδης, Λουκίνας (81′ Ευαγγέλου)

Σπάρτη – Απόλλων Λάρισας 2-0

Δεύτερη νίκη και για Σπάρτη με την ομάδα του Σωτηρόπουλου να επικρατεί με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας και να φτάνει τους 5 βαθμούς. Οι Θεσσαλοί από την άλλη γνώρισαν την τρίτη τους ήττα και είναι μαζί με τον Αιγινιακό στην τελευταία θέση (ο Αχαρναϊκός λόγω τιμωρίας είναι στο -24). Και τα δύο γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τριανταφυλλάκο να κάνει το 1-0 στο 56' και τον Ράνο να ευστοχεί στο πέναλτι στο 63' και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Σπάρτη (Σωτηρόπουλος): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Μάγκας, Οικονομόπουλος, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (71′ Παναγιώτου), Ράντι (84′ Κατσίκης), Ράνος, Φουρτάδο (46′ Μπέλης).

Απόλλων Λάρισας (Θεοδοσιάδης): Κραβαρίτης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Ανδρέου Ευαγ., Παπαζαχαρίας, Χατζής, Σουλίδης (68′ Τσιλούλης), Αγρόδημος, Καρακατσάνης (82′ Βουτσιάς), Μαυριάς (80′ Λαμπρόπουλος), Σαχινίδης