Τάντιτς σε... παράνοια, συμμετέχει στο 1/3 όλων των γκολ του Άγιαξ!

Κώστας Ζάλιαρης

Στα 53 από τα συνολικά 160 τέρματα που έχει πετύχει ο Άγιαξ τη φετινή αγωνιστική περίοδο, καταγράφοντας ιστορικό ρεκόρ, έχει συμμετοχή ο εκπληκτικός Ντούσαν Τάντιτς μετά και το 4-2 επί της Φίτεσε!

Ο Σέρβος επιθετικός έχει βρει την υγειά του στην πρώτη του αγωνιστική περίοδο με τη φανέλα του Αίαντα και μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του βιώνει τρομερά πράγματα στο Άμστερνταμ.

Η νίκη (4-2) για το πρωτάθλημα, το βράδυ της Τρίτης, ανέβασε την επιθετική επίδοση της ομάδας του Τεν Χαγκ στα 160 τέρματα για φέτος, με τον αριθμό των τερμάτων ν' αποτελεί ρεκόρ σε ολόκληρη την ιστορία του συλλόγου!

Ο Τάντιτς, σκόραρε δις από την άσπρη βούλα και είχε και μια ασίστ στο ματς, με αποτέλεσμα να μετράει 53 γκολ για την ομάδα του, είτε με τον ίδιο να σκοράρει, είτε να μοιράζει την ασίστ!

Συγκεκριμένα έχει φτάσει πλέον στα 34 γκολ στον δικό του λογαριασμό και έχει δώσει 19 γκολ σε συμπαίκτες του...