Πεντάρα του ΑΠΟΕΛ στον Απόλλωνα

Ο ΑΠΟΕΛ διέλυσε με 5-1 στο ντέρμπι τον Απόλλωνα και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή της βαθμολογίας. Ενταση ανάμεσα σε παίκτες και οπαδούς.

Εντυπωσιακός ο ΑΠΟΕλ μετέτρεψε σε... τυπική διαδικασία το ντέρμπι με τον Απόλλωνα, αφού τον διέσυρε με 5-1 και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή. Μόλις στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.  Ο Βάλε απέκρουσε το πέναλτι του Μοράις, ο Τάμαρι πήρε το ριμπάουντ και από κοντά πέτυχε το 1-0. Στο 42ο λεπτό ο Βάλε ανέτρεψε τον Ζαχίντ, αποβλήθηκε κι έστειλε τον Μοράις στην άσπρη βούλα, ο οποίος και πέτυχε το 2-0. Το ντέρμπι είχε ένταση, με τους αναπληρωματικούς του Απόλλωνα να τα λένε σε... έντονο ύφος με τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ. Οι καθυστερήσεις ήταν πολλές και σε αυτό το διάστημα επιτεύχθηκαν δυο γκολ. Ο Μάρκοβιτς μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με γκολάρα του Νατέλ. Στο 62ο λεπτό ο Τάμαρι δε δυσκολεύθηκε να πετύχει το 4-1, ενώ στο 69' ο Ιορδανός μοίρασε για τον Ενσούε που διαμόρφωσε το 5-1.