Οι όμιλοι των προκριματικών του Euro 2020

Οι όμιλοι των προκριματικών του Euro 2020

Οι όμιλοι των προκριματικών του Euro 2020

Δείτε πως διαμορφώθηκαν οι όμιλοι της προκριματικής φάσης του Euro 2020. Μαζί κληρώθηκαν Ολλανδία και Γερμανία που αναμένεται να κάνουν περίπατο στον τρίτο όμιλο.

Η κλήρωση που έλαβε χώρα στο Δουβλίνο το μεσημέρι της Κυριακής διαμόρφωσε τους ομίλους της προκριματικής φάσης του Euro 2020, στην οποία η Εθνική μας θα κληθεί να αντιμετωπίσει τις Ιταλία, Βοσνία, Φινλανδία, Αρμενία και Λιχτενστάιν στον δέκατο όμιλο.

Στον τρίτο όμιλο έπεσαν μαζί Ολλανδία και Γερμανία, οι οποίες αναμένεται να κάνουν περίπατο απέναντι σε Βόρειο Ιρλανδία, Εσθονία και Λευκορωσία και η πρώτη θέση θα κριθεί στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η Αγγλία είναι το απόλυτο φαβορί στον πρώτο όμιλο απέναντι σε Τσεχία, Βουλγαρία, Μαυροβούνιο και Κόσοβο, όπως και η Γαλλία στον όγδοο κόντρα σε Ισλανδία, Τουρκία, Αλβανία, Μολδαβία και Ανδόρα.

Η Κροατία έχει επίσης το πάνω χέρι στον πέμπτο όμιλο με Ουαλία, Σλοβακία, Ουγγαρία και Αζερμπαϊτζάν, ενώ και η Ισπανία είναι το φαβορί φυσικά στον έκτο με τις Σουηδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Νησιά Φερόε και Μάλτα.

Το Βέλγιο μαζί με τη Ρωσία είναι τα φαβορί στον ένατο όμιλο, όπου συμμετέχουν επίσης Σκωτία, Κύπρος, Καζακστάν και Σαν Μαρίνο, ενώ η Πορτογαλία στον δεύτερο όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Ουκρανία, Σερβία, Λιθουανία και Λουξεμβούργο.

Ανοικτοί δείχνουν τόσο ο τέταρτος, όσο και ο έβδομος όμιλος με τις Ελβετία και Πολωνία να είναι βέβαια τα φαβορί.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα τελικά.

Αναλυτικά οι όμιλοι των προκριματικών του Euro 2020:

Πρώτος όμιλος: Αγγλία, Τσεχία, Βουλγαρία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο

Δεύτερος όμιλος: Πορτογαλία, Ουκρανία, Σερβία, Λιθουανία, Λοξεμβούργο

Τρίτος όμιλος: Ολλανδία, Γερμανία, Βόρειος Ιρλανδία, Εσθονία, Λευκορωσία

Τέταρτος όμιλος: Ελβετία, Δανία, Ιρλανδία, Γεωργία, Γιβραλτάρ

Πέμπτος όμιλος: Κροατία, Ουαλία, Σλοβακία, Ουγγαρία, Αζερμπαϊτζάν

Έκτος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Νησιά Φερόε, Μάλτα

Έβδομος όμιλος: Πολωνία, Αυστρία, Ισραήλ, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Λετονία

Όγδοος όμιλος: Γαλλία, Ισλανδία, Τουρκία, Αλβανία, Μολδαβία, Ανδόρα

Ένατος όμιλος: Βέλγιο, Ρωσία, Σκωτία, Κύπρος, Καζακστάν, Σαν Μαρίνο

Δέκατος όμιλος: Ιταλία, Βοσνία, Φινλανδία, ΕΛΛΑΔΑ, Αρμενία, Λιχτενστάιν

Best of internet