Γκέλα ολκής για την Μπενφίκα!

Ήττα σοκ για την Μπενφίκα στο Ντα Λούζ, καθώς η Μορεϊρένσε έκανε μεγάλο διπλό επικρατώντας με 1-3 των «αετών».

Σόκαρε την Μπενφίκα η Μορεϊρένσε! Οι «αετοί», γνώρισαν ντροπιαστική ήττα στην έδρα τους με 1-3 κι έχασαν έδαφος στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος, καθώς με ένα παιχνίδι παραπάνω έμεινα στην τρίτη θέση και στο -1 από Πόρτο και Μπράγκα.

Η ομάδα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, άρχισε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 2' ο Γιόνας έκανε το 1-0 κι όλα έδειχναν πως θα πάνε καλά για την Μπενφίκα. Ωστόσο τα πράγματα δεν ήταν έτσι... Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 5' με τον Τσικουίνιο και πήραν προβάδισμα στο 16' με τον Πέδρο Νούνο. Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, έγινε και το 1-3 με τέρμα του Ν'Νταγιέ.

Στην επανάληψη, αν και η Μπενφίκα πίεσε, δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο ματς, με το 1-3 να μένει μέχρι το τέλος και να αναγκάζει την αντίπαλο της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League να περιμένει δύο... δώρα από Πόρτο και Μπράγκα ώστε να μείνει κοντά στην κορυφή.