• LIGUE 1
ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Σλόβαν Μπρατισλάβας – ΠΑΟΚ: Οι «μαυρόασπρες» ακτίνες

Ο ΠΑΟΚ υπέστη... ψυχρολουσία στην Μπρατισλάβα και το gazzetta.gr σκιαγραφεί την απόδοση των παικτών του

«Σοκ» στο φινάλε υπέστη απόψε ο ΠΑΟΚ, καθώς έχασε στην Μπρατισλάβα με 1-0 από τη Σλόβαν και πλέον θα τα παίξει... όλα για όλα την επόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς της Τούμπας. Το gazzetta.gr περνά τους παίκτες του από «ακτίνες», σε έναν αγώνα όπου μέχρι το 80' οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά σαν κάτι να τους... τσίμπησε και «έκατσαν» όλοι. Το γεγονός πως ο στόπερ Αμπενά βρέθηκε μετά από βολέ (!) σε θέση φορ, δεν περνά απαρατήρητο.

ΠΑΣΧΑΛΑΚΗΣ
Στο πρώτο ημίχρονο είδε... τσάμπα ματς. Στο 3' μπλόκαρε ένα σουτ και μέχρι την ανάπαυλα χρειάστηκε μόνο να «καθαρίσει» 2-3 μπαλιές των γηπεδούχων. Στο 49' «καθάρισε» με αυτοθυσία τον κίνδυνο, ενώ επενέβη σωστά στις «μικροευκαιρίες» των Σλοβάκων στο 58', το 72' και το 85'. Ομως στα τελευταία λεπτά σαν να του έκαναν... μάγια. Στο 86' μπερδεύτηκε με τον Μάτος και παραλίγο να το «πληρώσουν» και στις καθυστερήσεις έχασε τον έλεγχο της μπάλας και ο Αμπένα την έσπρωξε στην κενή του εστία.

ΜΑΤΟΣ
Εδωσε μεγαλύτερη βαρύτητα στα ανασταλτικά του καθήκοντα και πήρε λίγες επιθετικές πρωτοβουλίες. Σε καλό φεγγάρι, πλην της φάσης του 86' όπου μπερδεύτηκε με τον Πασχαλάκη και παραλίγο να γίνει το... κακό.

ΒΑΡΕΛΑ
Μέχρι τις καθυστερήσεις έκανε πολύ καλή εμφάνιση και πιστώνεται την παρέμβαση του 18΄. Ομως στη φάση του γκολ που πέτυχε ο Αμπένα λίγο πριν το τέλος, στην αρχή «έχασε» τον παίκτη του και μετά έκανε παρακινδυνευμένο/λανθασμένο γύρισμα στον Πασχαλάκη.

ΚΡΕΣΠΟ
Ξεκίνησε κάπως... μουδιασμένα, όχι πως έκανε το «μεγάλο» λάθος, αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μικροθέματα. Μάλιστα έχασε και μία στατική μπάλα. Μετά ανέβασε την απόδοσή του και ήταν αρκετά καλός. Στο 85' «καθάρισε» μία αρκετά επικίνδυνη φάση.

ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ
Η πλευρά του δεν δέχθηκε πίεση, ενώ και εκείνος έδωσε μεγάλη προσοχή στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Οπου τα πήγε πολύ καλά. Επειδή μάλιστα είχε τη δυνατότητα, πολλές φορές γύρναγε σαν τρίτος στόπερ. Βρέθηκε σε καλή βραδιά, αν και στη φάση του 90+4' κάλυπτε τους παίκτες της Σλόβαν.

ΖΑΜΠΑ
Σε αντίθεση με τον άλλον ακραίο (Μπίσεσβαρ), εκείνος από την αρχή έπαιξε στον ασβέστη και πατούσε περιοχή. Στο 7' μέσα από τα αντίπαλα καρέ σημάδεψε, με πολύ ωραίο τελείωμα, το οριζόντιο δοκάρι, ενώ βρέθηκε και άλλες φορές σε θέση βολής. Ομως σε πολλές περιπτώσεις έκανε το... κάτι παραπάνω, ενώ με την πάροδο του χρόνου έδειχνε να μένει από ενέργεια. Μάλιστα στο 80' άργησε να περάσει την μπάλα στον Ελ Καντουρί, σε καλή αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, όπου έβγαιναν 4 φιλοξενούμενοι με έναν γηπεδούχο. Στο 88' είχε μία καλή στιγμή, αλλά δεν βοήθησε και ανασταλτικά και βρέθηκε σε κακή βραδυά.

ΕΣΙΤΙ
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν μαζί με τον Ελ Καντουρί οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ. Δεν «φοβήθηκε» να δοκιμάσει τα πόδια του (στο 21' το καλύτερό του σουτ), σε ορισμένες περιπτώσεις «έφτιαξε» παιχνίδι (π.χ. 26'), ενώ ανασταλτικά «έχασε» λίγες «μονομαχίες». Στο δεύτερο μισό έδειξε να μένει από δυνάμεις και αντικαταστάθηκε στο 76'.

ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου και βρέθηκε στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων. Ουσιαστικά «8αρι», τον είδαμε να πρεσάρει ψηλά, αλλά και να είναι σωστός στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Στο 7' έβγαλε ωραία πάσα στον Ζαμπά στη φάση που ο Βραζιλιάνος είχε δοκάρι, στο 15' βρήκε τον Πέλκα μέσα στα αντίπαλα καρέ («έχασε» το Κοντρόλ), ενώ συμμετείχε ακόμη στις καλές στιγμές του ΠΑΟΚ στο 50' και το 82'. Από τα πόδια του πέρασαν οι περισσότερες επιθέσεις του Θεσσαλονικιών.

ΜΠΙΣΕΣΒΑΡ
Ξεκίνησε ως αριστερός χαφ και στο πρώτο ημίχρονο συνέκλινε στον άξονα και εκτός της αντίπαλης περιοχής, προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι. Στο δεύτερο μισό άρχισε να «πατά» στα καρέ της Σλόβαν και από τα πόδια του δημιουργήθηκαν οι ευκαιρίες του Πέλκα (46', 53'). Μετά το 70' κουράστηκε και αντικαταστάθηκε στο 80'.

ΠΕΛΚΑΣ
Ξεκίνησε στο πλευρό του Ακπόμ, στο 4-4-2 του ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να «μπει» στις φάσεις, αλλά δεν έκανε ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του. Στο δεύτερο «άγγιξε» το γκολ στις ευκαιρίες του 46' και του 53'. Αντικαταστάθηκε στο 65'.

ΑΚΠΟΜ
Πρέσαρε, αλλά ως.. εκεί. Δεν θύμισε τον Ακπόμ των αγώνων με τον Αγιαξ.

ΣΦΙΝΤΕΡΣΚΙ
Πέρασε στο 65'  αντί του Πέλκα, ως παρτενέρ του Ακπόμ. Είχε μία κεφαλιά στο 69' και ως εκεί...

ΑΟΥΓΚΟΥΣΤΟ
Μπήκε στο 76' καθώς ο Εσίτι είχε κουραστεί και στο διάστημα που έπαιξε η Σλόβαν βγήκε μπροστά. Δεν «κάλυψε» επαρκώς το κενό που άφησε ο Νιγηριανός λόγω κόπωσης.

ΣΤΟΧ
Αντικατέστησε τον Μπίσεσβαρ στο 80' και δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ματς.